Ser twarogowy z Gąsiorowa
31.03.2021
W dniu 30 marca 2021 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Produkty mleczne: „ser twarogowy z Gąsiorowa” .
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Bryła w formie rożka. Na powierzchni delikatne nierówności - odcisk chusty serowarskiej. Po przekrojeniu widoczne drobiny.
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Kształt rożka, krawędzie górne łagodnie zaokrąglone. Po przekrojeniu uzyskuje kształt w zależności od liczby uzyskanych części.
Wielkość
Od 25 dkg do 2 kg (zależnie od użytej formy)
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Kremowo biała, na przekroju poprzecznym biała
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Delikatnie sprężysta masa, krucha lekko wilgotna
Smak i zapach
Łagodny, naturalny, delikatny, mleczno - śmietanowy
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Gąsiorowo jest wsią położoną nad Narwią, na skraju Puszczy Białej, w województwie mazowieckim, w gminie Serock, powiatu legionowskiego. Okoliczne mokradła i rzeka Narew to naturalne siedliska licznej rzeszy ptaków wodnych. To oddalone od miast i przemysłu miejsce, bogato obdarzone naturalnymi nadnarwiańskimi łąkami od niepamiętnych czasów sprzyja hodowli bydła mlecznego.
Miejscowe gospodynie już w dawnych latach słynęły z umiejętności wytwarzania w swoich gospodarstwach produktów mleczarskich. Jednym z nich jest oparty na niezmiennej od dziesiątek, czy nawet setek lat recepturze ser twarogowy z Gąsiorowa. Oto tradycyjna, funkcjonująca w okolicy receptura przygotowania tego sera: „Kwaśne mleko należy postawić na piecu. Mleko podgrzewać bardzo powoli, aby się nie zagotowało, bo ser będzie suchy. Mleko należy mieszkać delikatnie, tylko kilka razy. Gdy jest odgrzane postawić do wystygnięcia, a potem wlać do lnianego (płóciennego) worka zw. Serwatką, w kształcie trójkąta, tzw. rożka. Serwatka z worka musi ściekać, w tym celu należy powiesić worek lub położyć i przydusić czymś ciężkim. W niektórych gospodarstwach były specjalnie przeznaczone do tego prasy”.
Cechami charakterystycznymi sera białego z Gąsiorowa są: jego konsystencja oraz wyjątkowy aromat i smak. Uzyskuje się je dzięki temu, że krowy wypasane są na pastwiskach znajdujących w pradolinie Narwi, które porasta nieskażona, różnorodna roślinność łąkowa zawierająca między innymi bluszczyk kurdybanek, ostrożeń warzywny, pięciornik gęsi. Siano natomiast, pochodzi z łąk położonych w otoczeniu lasów sosnowych u ujścia silnie meandrującej rzeki Prut. Pokarm krów jest naturalny i urozmaicony co przekłada się na wyjątkowe cechy organoleptyczne produktu. Połączenie wysokiej jakości surowca i doskonalonych od dziesięcioleci umiejętności skutkuje uzyskaniem wyrobu będącego wizytówką okolic Gąsiorowa.