W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sernik królewski

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-04-17 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Ciasto prostokątne udekorowane upieczoną na słomkowy kolor pianką przyjmującą wzdłuż krawędzi lekko falujący kształt, oprószoną białymi wiórkami kokosowymi. Przekrój uwidacznia pięć warstw składających się na ciasto: spodnią z ciasta półkruchego, jasnokremową masę serową, czekoladową masę serową, piankę i rodzynki.

Kształt:

Prostokątny.

Rozmiar:

W zależności od użytej formy. Wymiary upieczonego sernika: 38 cm x 22 cm x 4 cm.

Barwa:

Na przekroju jednolita, przyjmująca kolorystykę poszczególnych warstw: piaskowej ciasta półkruchego, jasnokremowej masy serowej, czekoladowej masy serowej i ciemnożółtych rodzynek po słomkową barwę pianki z białym akcentem posypki kokosowej.

Konsystencja:

Ciasto półkruche miękkie o charakterystycznej kruchej strukturze. Masa serowa gładka, jednolita o kremowej konsystencji, lekko wilgotna. Dekoracja z pianki delikatna, pulchna i lekka.

Smak:

Masa serowa słodka, posiadająca charakterystyczny smak i zapach typowy dla białego sera, o lekko wyczuwalnej kwaskowatości spowodowanej zastosowaniem rodzynek. Ciasto półkruche lekko słodkie o zapachu typowym dla pieczonego ciasta. Pianka słodka, z delikatnym aromatem kokosu.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Sernik królewski przygotowywany jest na terenie Ryczowa od ponad 25 lat. Dokładnie nie wiadomo skąd się wzięła nazwa produktu. „Myślę, że ich – tych panów, było stać na ten grubszy sernik, bo to czy jajka czy ser – no to na wsi – na targ” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami Ryczowa). Charakterystyczną cechą sernika królewskiego, wyróżniającego go spośród innych serników jest dodatek oleju zamiast masła, a także występowanie aż pięciu warstw. Jednakże najważniejszymi składnikami ciasta jest ser oraz jajka. „(…) jak to mówią od tych kur co niebo widzą, to są najlepsze” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami Ryczowa). Charakterystyczny smak sera wzbogacony został lekką kwaskowością rodzynek oraz delikatnym aromatem kokosu. Czas pieczenia jest długi i trwa godzinę w temperaturze 180 stopni. Ciepłe ciasto na koniec posypywane jest wiórkami kokosowymi. Sernik królewski należy do ciast, których w Ryczowie nie piecze się na co dzień, lecz na szczególne okazje, zwłaszcza na uroczystości rodzinne, ważne doroczne święta jak Boże Narodzenie, Wielkanoc czy odpusty.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}