Sielawa wędzona z Jeziora Powidzkiego
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-07-02 w kategorii Produkty rybołówstwa w woj. wielkopolskim.
Wygląd:
Ryba wypatroszona, wędzona w całości, mała głowa, ostry pysk, duże oczy, płetwa tłuszczowa pomiędzy grzbietową, głęboko wcięta płetwa ogonowa.
Kształt:
Ciało ryby smukłe, kształt charakterystyczny dla łososiowatych.
Rozmiar:
Odławiana od 18 – 30 cm długości.
Barwa:
Surowa ryba ma niebieskawy grzbiet, srebrzysty brzuch. Po uwędzeniu jest jasnozłocista, a mięso na przekroju jasnoróżowe.
Konsystencja:
Ścisła, z niewielką ilością ości. Mięso łatwo oddziela się od szkieletu.
Smak:
Smak delikatny, słonawy, zapach przyjemny charakterystyczny dla sielawy wędzonej dymem olchowym.
Tradycja:
Jezioro Powidzkie jest polodowcowym jeziorem typu rynnowego, położonym na terenie Pojezierza Gnieźnieńskiego, w gminie Powidz, w powiecie słupeckim. Jest największym jeziorem w Wielkopolsce o I klasie czystości – jego powierzchnia wynosi 1174,7 ha, średnia głębokość 11,5 m, a maksymalna głębokość 46,0 metrów. Jezioro Powidzkie jest zbiornikiem nie tylko czystym, ale chłodnym, o twardym dnie, posiada też dużą zawartość tlenu w wodzie. Warunki te są bardzo odpowiednie dla hodowli sielawy, dlatego też występuje w tym jeziorze bardzo licznie. Rocznie z Jeziora Powidzkiego odławia się jej ok. 2 ton. „(…) przy zarośniętym dnie i jego ostrych spadkach sielawy występują na głębi wynoszącej od 7 do 24 metrów i tam właśnie należy zarzucać sieci” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Powidzia). Białe mięso sielawy jest bardzo smaczne i wysoko cenione. Sielawę przyrządza się od wieków według tej samej receptury. Najpierw należy ją wypatroszyć, a następnie posolić. Niezmiennie do jej solenia używana jest tylko gruba sól kamienna. Następnie ryba jest płukana, osuszana i wędzona gorącym dymem przy użyciu drewna olchowego. Z reguły zaleca się zasadę – ile kilogramów waży ryba, tyle godzin wędzenia. Białe mięso sielawy pod wpływem wędzenia przybiera lekko różowy kolor i zwartą konsystencję, a delikatna skóra ryby pod wpływem temperatury i olchowego dymu nabiera złotego koloru, który sprawia, że sielawa wygląda smacznie i apetycznie. W regionie Powidzia wędzona sielawa jest popularnym daniem podawanym zarówno na co dzień jak i od święta.
- Ostatnia modyfikacja:
- 17.09.2018 10:38 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 17.09.2018 10:38 Sławomir Mucha