W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skrzydła indycze po pańsku

12.08.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-08-09 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. warmińsko-mazurskim.

Skrzydła indycze po pańsku

Wygląd                                

Wyglądem przypominają „maczugę”, po przekrojeniu widoczne podłużne włókna mięsa

Kształt 

Podłużny, owalny. Na przekroju nieregularny owal, z jednej strony szerszy

Wielkość

Do 15 cm

Barwa

Brązowa na zewnątrz, szara w środku

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Zwarta wokół kości, miękka po wypieczeniu, lekko „chropowata” panierka na zewnątrz

Smak i zapach

Zapach pieczonego, panierowanego mięsa. Smak pieczonego mięsa drobiowego

Tradycja

Biskup Krasicki jest uznawany za jednego z prekursorów spożywania mięsa indyczego na terenie Warmii i Mazur. W 1791 roku podczas organizowanego przez siebie przyjęcia kazał podać (...) indyki, sarny, zające, dzika, pstrągi, bażanty, gęś stargardzką, kawior (…) – cyt. (Achremczyk St., Kuchnia na dworze biskupów warmińskich w XVII i XVIII wieku, w: Życie codzienne na dawnych ziemiach pruskich – Dziedzictwo kulinarne, praca zbiorowa pod red. St. Achremczyka, Tow. Naukowe i Ośrodek Badań Naukowych im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie oraz Muzeum Budownictwa Ludowego Parku Etnograficznego w Olsztynku, Olsztyn 2007, str. 24).

Na obszarze dawnych Prus Wschodnich, czyli obecnego terenu województwa warmińsko-mazurskiego, ceniono sobie dania przyrządzane z różnego rodzaju drobiu.

Skrzydła indycze po pańsku były potrawą należącą do kuchni ziemiańskiej. Sporządzali ją przede wszystkim nadworni kucharze, którzy niejednokrotnie pogłębiali swój kunszt kucharski we Francji.

Najsłynniejszym kucharzem dawnych Prus Wschodnich był Meinhardt z Królewca. Pracował na wielu królewskich dworach. Sporządził odręcznie napisaną książkę kucharską, w której odnaleźć można kilka przepisów na potrawy z mięsem indyczym. Jednym z nich jest receptura spisana około 1880 roku w majątku Kalgen (obecnie obwód kaliningradzki) na skrzydła indycze po pańsku (cyt. Saul H., Familienrezepte aus Ostpreussen, Lipsk 2001, str. 20). Przepis ten przetłumaczyła na język polski Małgorzata K. Jankowska-Buttitta w książce „Niezapomniana kuchnia Warmii i Mazur” (Jaworowy Dwór, 2007 r., str. 218).

Do przygotowania tradycyjnych skrzydeł indyczych po pańsku potrzeba 8 skrzydeł indyka, 1 litra wody, 10 dag świeżych pieczarek, 5 dag panierki, łagodnej musztardy, masła, świeżej natki pietruszki, cytryny, soli i pieprzu. Umyte skrzydła należy oczyścić, ugotować w osolonej wodzie i osuszyć. Drobno posiekane pieczarki miesza się z panierką. Ostudzone skrzydełka należy posolić, posmarować musztardą i otoczyć w pieczarkowej panierce mocno dociskając palcami. Pokropione masłem skrzydełka piecze się w 180ºC kilka razy odwracając. Upieczone skrzydła indycze dekoruje się świeżą natką pietruszki oraz plastrami cytryny.

{"register":{"columns":[]}}