Śląskie niebo
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2008-03-11 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. dolnośląskim.
Wygląd:
Plastry kaslera i boczku polane sosem z suszonymi owocami (jabłka w plasterkach, śliwki, morele i gruszki w połówkach). Kluski na parze lub knedel drożdżowy w plastrach. Wygląd bardzo apetyczny.
Kształt:
Mięso w kształcie owalnym (kasler) i podłużnym (boczek). Owoce w naturalnym kształcie.
Rozmiar:
W zależności od wielkości produktów.
Barwa:
Potrawa jest kolorowa dzięki suszonym owocom, kasler różowy, boczek czerwonobrązowy z białawym przerostem tłuszczu. Knedel drożdżowy – biały.
Konsystencja:
Owoce miękkie, mięso i boczek twardsze, wszystko lekko wilgotne od sosu. Knedel suchy.
Smak:
Ciekawe połączenie słodko‑kwaśnego sosu i wędzonego mięsa. Knedel o smaku neutralnym. Bardzo smaczna kompozycja ze zdecydowanym zapachem wędzonki.
Tradycja:
Śląskie niebo było popularną na Dolnym Śląsku typowo regionalną potrawą przygotowywaną na świąteczne okazje. Na Ziemi Kłodzkiej jadano ją często, jak opisuje pochodząca z Kłodzka prof. Margareta Erber (ur. 1932 r.) w tekście W domu moich rodziców. Potrawę tę przygotowywano zawsze z okazji urodzin. Jej wspomnienia zainspirowały twórców wystawy pt. Dom w zwierciadle minionego czasu obrazującej wygląd mieszczańskiego, przedwojennego domu na Śląsku, w Kłodzku. O śląskim niebie pisze też Grzegorz Sobel w książce Przy wrocławskim stole opisującej zwyczaje kulinarne panujące na Dolnym Śląsku przed wojną. Przepis na śląskie niebo zamieszczony jest w książce Grafschaft Glatzer Kochbuch (Książka kucharska Hrabstwa Kłodzkiego) skupiającej przepisy zebrane przez dawnych mieszkańców Ziemi Kłodzkiej, jako przepis pochodzący z Bystrzycy Kłodzkiej (Habelschwerdt).
- Ostatnia modyfikacja:
- 16.07.2018 08:13 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 16.07.2018 08:13 Sławomir Mucha