W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ślimak winny z Radziwiłłowa

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-11-10 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. mazowieckim

Wygląd:

Masa o konsystencji półpłynnej ze słabo widocznymi kawałkami mięsa ślimaków, warzyw, grzybów, posypana zieloną natką pietruszki.

Kształt:

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.

Rozmiar:

Zależna od naczynia, w którym się znajduje.

Barwa:

Od jasno brunatnej do ciemno kremowej.

Konsystencja:

Konsystencja półpłynna, z elementami stałymi w postaci mięsa ślimaków, grzybów oraz warzyw.

Smak:

Smak delikatnego mięsa, mocno przyprawionego, lekko złagodzonego śmietaną i żółtkami jaj. Zapach mocno aromatyczny.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Ślimaki jadalne są najstarszymi europejskimi zwierzętami hodowlanymi. Współcześnie kojarzone są z kuchnią francuską, jednakże przez stulecia stanowiły element kulinarny polskiej tradycji. Pierwotnie występowały w Polsce południowej. Na pozostałe tereny naszego kraju zostały przeniesione przez człowieka. W kuchni polskiej ślimaki występują od XVI wieku. W XVII wieku stały się popularne na stołach arystokracji: „Nie ustępują nasi Polacy w niczem Włochom i Francuzom (…) jedli żaby, żółwie, ostrygi, ślimaki, granale” (Lutowicz J., „Opis obyczajów za panowania Augusta III”, 1855). Z czasem ślimaki trafiły do diety uboższych warstw społecznych:

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}