W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Słodkowska kapusta z grzybami

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-01-19 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Gęsta masa z widocznymi włóknami kapusty oraz drobno posiekanymi grzybami.

Kształt:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje.

Rozmiar:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje.

Barwa:

Potrawa o zabarwieniu lekko brązowym.

Konsystencja:

Gęsta.

Smak:

Delikatny słodko-kwaśny posmak kapusty.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Słodków to malowniczo położona wieś w powiecie kraśnickim, na Zachodnim Roztoczu województwa lubelskiego. Bogate w składniki mineralne gleby, przeważające na tym terenie, stworzyły doskonałe warunki do produkcji ogrodniczej, a pobliskie sąsiedztwo obfitujących w grzyby lasów, ciągle zachęcało tutejszych mieszkańców do częstego korzystania z tzw. darów natury, rosnących w jego runie. Tak połączone atuty miejscowej przyrody, która pozwoliła jednocześnie czerpać korzyści i z dobrodziejstwa ziemi i z dobrodziejstwa pobliskich lasów, przyczyniły się do wykreowania specyficznej, miejscowej tradycyjnej kuchni, związanej z tym regionem. Jedną z takich wyjątkowych potraw jest słodkowska kapusta z grzybami, której receptura wytwarzania znana jest na tych terenach od dawien dawna i jest do dziś przekazywana z pokolenia na pokolenie. Bazą potrawy jest kiszona kapusta, która po obgotowaniu mieszana jest z suszonymi leśnymi grzybami, mięsem oraz przyprawami. Wszystkie te składniki potrawy układane są w żeliwnym garnku, wierzch zalepiany jest ciastem, a na koniec potrawa pieczona jest w piecu chlebowym przez ponad 20 godzin. Przy przygotowaniu tej specyficznej potrawy ważne jest dodanie wszystkich jej składników w odpowiednich proporcjach oraz specjalny sposób jej pieczenia, pod ciastem, w piecu chlebowym, który zasadniczo wpływa na jej smak i zapach. Do kapusty czasem dodawano do smaku suszoną lub wędzoną śliwkę. Potrawa ta była znana i przygotowywana już od lat 60-tych XX wieku, a obecnie jest coraz częściej serwowana na świątecznym stole, weselnych obiadach i doniosłych rodzinnych uroczystościach.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:10 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}