W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sok z truskawki kaszubskiej

16.10.2020

W dniu 14 października 2020 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Napoje (alkoholowe i bezalkoholowe): „sok z truskawki kaszubskiej” .

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                                           

Lepki, gęsty płyn

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje

Wielkość

Zależna od wielkości naczynia, w którym się znajduje

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Od ciemno-czerwonej do bordowej

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Płynna, lepka

Smak i zapach

Wyrazisty, słodki smak i zapach truskawki
 

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Sok z truskawki kaszubskiej wytwarzany jest na terenie Stężycy w województwie pomorskim od blisko stu lat. Mieszkańcy regionu jednogłośnie wspominają: „(…) robienie soku z truskawek na terenie Kaszub było przyjemnością dla gospodyń i domowników, od razu go degustowano, dzieci czekały w kolejce żeby spróbować sok (…)”. 

O wyjątkowej jakości i specyfice soku decyduje główny składnik, z którego jest sporządzany czyli truskawka kaszubska, której nazwa truskawka kaszubska/kaszëbskô malëna została zarejestrowana przez Komisję Europejską jako chronione oznaczenie geograficzne w 2009 r. Odmiana Senga Sengana jest najstarszą odmianą przemysłowej truskawki uprawianej obecnie na Pojezierzu Kaszubskim. Początki uprawy truskawek na terenie Kaszub sięgają okresu międzywojennego dwudziestego wieku, a ich intensywna uprawa rozwinęła się po II wojnie światowej. Dzięki sprzyjającym warunkom glebowo-klimatycznym, uprawa truskawek szybko stała się głównym zajęciem dla większości mieszkańców Kaszub. O truskawkowych polach „ciągnących się hektarami” oraz o swoistym ich zagłębieniu na Pojezierzu Kaszubskim, wspomina R. Ostrowska w wydawanym w 1978 roku „Bedekerze Kaszubskim”: „(…) Nowe odmiany truskawek to głównie owoce deserowe, przeznaczone do spożycia na surowo. Natomiast odmiany najstarsze są doskonałe na przetwory. Tradycyjnie wykonuje się z nich kompoty, soki, dżemy, nalewki, a dawniej gdy owoców był nadmiar, nastawiano je na wino (…)”.

Do przygotowania tradycyjnego soku z truskawki kaszubskiej należy wybrać nieprzejrzałe owoce odmiany Senga Sengana, umyć, odcedzić z wody i usunąć szypułki. Owoce należy zasypać cukrem na całą noc, w proporcji 2 kg truskawek na 1 kg cukru. Pozyskany sok należy zagotować i jeszcze gorący przelać do słoików. W szczelnie zamkniętych pojemnikach sok należy pasteryzować przez około 20 minut. Tak sporządzony napój przechowywany jest w ciemnej spiżarni nadaję się do spożycia nawet przez kilka lat.

Tradycyjny sok z truskawki kaszubskiej od innych soków, odróżnia przede wszystkim intensywny aromat oraz smak truskawek kaszubskich, słodszy niż w przypadku truskawek pochodzących z innych regionów Polski.

Sok z truskawki kaszubskiej w 2018 roku został wyróżniony nagrodą Perła w ogólnopolskim Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów.

{"register":{"columns":[]}}