W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z przedstawicielami polskich sieci sklepów spożywczych

20.06.2023

Potrzeba wsparcia polskich sieci sklepów spożywczych była tematem dzisiejszego spotkania ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa oraz sekretarza stanu Rafała Romanowskiego z reprezentantami tych sieci.

Minister Robert Telus oraz wiceminister Rafał Romanowski siedzący za stołem prezydialnym

Minister Robert Telus wysłuchał uwag ze strony środowiska polskich sieci sklepów spożywczych. Podkreślali oni, że ich sytuacja jest trudna w związku z dominacją na polskim rynku zagranicznych sieci i dyskontów.

– Zdaję sobie sprawę z trudności. Oczekuję od Państwa konkretnych pomysłów dotyczących wsparcia, którego może udzielić resort rolnictwa – powiedział minister.

Wspólna platforma sprzedażowa

Jednym z pomysłów przedstawionych przez reprezentantów sieci polskich sklepów spożywczych było stworzenie wspólnej platformy sprzedaży produktów on-line. Jak poinformowali przedstawiciele branży, pierwsze testy takiej platformy już trwają, a ich wyniki są obiecujące.

– Wspólna sprzedaż produktów na takiej platformie mogłaby dać polskim sieciom przewagę konkurencyjną – przyznał wiceminister Romanowski.

Współpraca z Krajową Grupą Spożywczą (KGS)

Jak podkreślił wiceminister Rafał Romanowski, jedną z form wsparcia polskich sieci sklepów spożywczych może być współpraca z KGS. Sekretarz stanu poinformował, że firmy te mogą zaopatrywać się w towar od polskich producentów należących do Grupy.

Informowanie konsumenta o karach nakładanych na dyskonty

Przedstawiciele środowiska polskich sklepów spożywczych poruszyli też sprawę kar finansowych nakładanych na zagraniczne dyskonty przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Podkreślił, że ogromne dochody dyskontów powodują, że kary te nie są przez nie odczuwane. Tym bardziej, że informacje na ten temat przeważnie nie docierają do konsumenta.

Pomysł, aby temu zaradzić, to zaangażowanie mediów publicznych. Mogłyby one zdaniem środowiska zadbać o informowanie konsumenta o karach i naruszeniach zagranicznych sieci handlowych i dyskontów. Minister Telus zapewnił, że skontaktuje się w tej sprawie z dyrekcją UOKiK.

Zapowiedź dalszych rozmów

– Dobrze, że to spotkanie się odbyło. Niech będzie ono początkiem dyskusji o możliwych rozwiązaniach w zakresie wsparcia sieci polskich sklepów spożywczych. Umówmy się na kolejne rozmowy, podczas których przedstawią Państwo więcej propozycji konkretnych działań – podsumował i zaproponował na koniec minister Telus.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}