W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z rolnikami z województwa kujawsko-pomorskiego

16.02.2022

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał dziś z rolnikami z województwa kujawsko-pomorskiego. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele rolników, którzy 9 lutego protestowali na drogach województwa. Rozmowy dotyczyły m.in. wysokich cen nawozów, a także sytuacji producentów trzody chlewnej i założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk rozmawiał dziś z rolnikami z województwa kujawsko-pomorskiego

– Jeśli chodzi o nawozy, to bez względu na rodzaje protestów, nie możemy w sposób skuteczny pomóc rolnikom, poprzez dopłaty do nawozów bez zgody Komisji Europejskiej. Odpowiedzi na nasz wniosek w tej sprawie spodziewamy się na początku marca – powiedział wicepremier i zaznaczył, że jeśli będzie ona pozytywna to (…) jesteśmy gotowi z wprowadzeniem natychmiastowych dopłat.

Szef resortu rolnictwa zaznaczył, że każda niedozwolona forma pomocy publicznej dla rolników, źle by się dla nich skończyła, ponieważ wypłacone pieniądze rolnicy musieliby zwracać z odsetkami.

Odnosząc się o walki z afrykańskim pomorem świń wicepremier poinformował, że dzięki bezpośredniemu, telefonicznemu docieraniu przez pracowników ARiMR do producentów trzody chlewnej, którzy zadeklarowali chęć przemieszczania świń, już ponad 90 proc. gospodarstw ma plany bioasekuracji.

– Sadzę, że również dlatego od 17 grudnia nie ma żadnego nowego ogniska ASF u świń – podkreślił wicepremier, ale zaznaczył, że wirus jednak istnieje w środowisku, bo wykrywane są nowe przypadki tej choroby u dzików.

Wicepremier powiedział, że realną pomocą dla hodowców świń jest podniesienie stawki odszkodowań za zaprzestanie produkcji trzody na wskutek wystąpienia ASF, jak również dopłaty do utrzymywania loch i prosiąt.

– Wnioski o wsparcie do utrzymania loch i prosiąt można już od wczoraj składać w biurach powiatowych ARiMR, jak również elektronicznie poprzez ePUAP lub przesyłać pocztą – informował wicepremier Kowalczyk.

Omawiając założenia Zielonego Ładu Henryk Kowalczyk podkreślił, że (..) nie jest nowym wymysłem, a powstał on kilka lat temu.

– Teraz dyskusja nad tym programem powinna być skupiona na tym, jak wdrożyć te wymogi z najmniejszymi stratami dla rolników. Wiem, że Zielony Ład wzbudza niepokój, wśród rolników, ponieważ stawia dodatkowe wymagania związane z ochroną środowiska nie zapewniając na ten cel odpowiednich środków. Zielony Ład przewiduje redukcję zużycia nawozów i środków ochrony roślin, ale nie nastąpi to od razu – zaznaczył Kowalczyk, ale dodał, że bardziej obawia się spadku produkcji z powodu wysokich cen zakupu nawozów, niż z powodu ograniczeń Zielonego Ładu.

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.02.2022 18:33 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
16.02.2022 18:11 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}