W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stabilna i lokalna energia ważnym elementem rozwoju obszarów wiejskich

06.03.2023

Stabilne odnawialne źródła energii (OZE), wykorzystujące lokalne zasoby, pozwalają osiągnąć odpowiedni poziom bezpieczeństwa energetycznego. Jednym ze sposobów jego zapewnienia jest rozwój biogazowni rolniczych – podkreślił sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. transformacji energetycznej obszarów wiejskich Janusz Kowalski podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów w Mikołajkach.

GŁÓWNE

Wiceminister Janusz Kowalski 6 marca 2023 r. uczestniczył w debacie pt. Lokalny wymiar bezpieczeństwa energetycznego i zielonej gospodarki.

Bezpieczeństwo energetyczne

W trakcie dyskusji wiceminister Kowalski zwrócił uwagę na to, jak istotne dla prawidłowego rozwoju obszarów wiejskich jest oparcie się na stabilnych źródłach energii.

Stabilne odnawialne źródła energii (OZE) wykorzystujące lokalne zasoby pozwalają osiągnąć odpowiedni poziom bezpieczeństwa energetycznego. Ponadto pomagają uniezależnić obszary wiejskie od zewnętrznych dostawców energii.

Rola biogazowni rolniczych

Jak podkreślił sekretarz stanu, jednym ze sposobów prowadzących do osiągnięcia bezpieczeństwa energetycznego i niezależności od dostawców energii obszarów wiejskich jest rozwój biogazowni rolniczych. Jest tak, ponieważ – jak wskazał wiceminister Kowalski:

  • Ich funkcjonowanie opiera się o lokalnie dostępną biomasę pochodzącą z produkcji rolnej lub rolno-spożywczej.
  • Biogazownie rolnicze jako stabilne instalacje OZE produkują energię bez względu na aktualne uwarunkowania meteorologiczne oraz sytuację zewnętrzną.
  • Biogazownie rolnicze są także sposobem na obniżenie kosztów działalności rolniczej – z uwagi na swój lokalny charakter, a także możliwość wykorzystania powstałego w wyniku ich działalności pofermentu jako nawozu do użyźniania gleby.

Zmiany w przepisach

Sekretarz stanu Janusz Kowalski podkreślił, że ważnym instrumentem legislacyjnym służącym osiągnięciu odpowiedniego stanu lokalnego bezpieczeństwa energetycznego jest przygotowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych (UD-485). Projekt jest oparty na trzech filarach, obejmujących przepisy dotyczące:

  1. ułatwień w procesie inwestycyjnym;
  2. wykorzystania lokalnego potencjału biomasy do wytwarzania energii;
  3. łatwiejszego zagospodarowania produktu pofermentacyjnego jako bezpiecznego i dobrego nawozu.

Wiceminister Kowalski odniósł się także do przygotowanego przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w porozumieniu z Ministerstwem Klimatu i Środowiska projektu dotyczącego spółdzielni energetycznych. Został on włączony do projektu nowelizacji ustawy o OZE (UC-99).

Wypracowana w wyniku dobrej współpracy międzyresortowej propozycja legislacyjna zawiera szereg przepisów. Stwarzają one lokalnym społecznościom odpowiednie warunki do zaangażowania się w proces budowy energetyki rozproszonej. Ta, aktywizując lokalną społeczność, buduje suwerenność i bezpieczeństwo energetyczne.

O wydarzeniu

Europejski Kongres Samorządów to platforma wymiany poglądów, a także miejsce spotkań liderów samorządowych oraz elit regionalnych z przedstawicielami administracji państwowej, organizacji pozarządowych i biznesu.

Temat przewodni odbywającego się 6-7 marca 2023 r. kongresu to: Nowa solidarność dla nowej epoki.

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.03.2023 15:43 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
07.03.2023 15:43 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}