Start targów POLAGRA w Poznaniu
26.09.2022
Dziś w Poznaniu rozpoczęły się targi POLAGRA. W dzisiejszych wydarzeniach brał udział sekretarz stanu Rafał Romanowski.
– Międzynarodowe targi są najważniejszym w naszej części Europy wydarzeniem wystawienniczym dla branży spożywczej oraz sektorów produkcji żywności i HoReCa – powiedział wiceminister Rafał Romanowski podczas konferencji prasowej poprzedzającej otwarcie targów.
Sekretarz stanu Rafał Romanowski uczestniczył w konferencji prasowej poprzedzającej rozpoczęcie targów oraz w ich uroczystym otwarciu. Wraz z prezesem zarządu Grupy MTP Tomaszem Kobierskim wręczał Złote Medale Międzynarodowych Targów Poznańskich 2022 oraz brał udział w panelu dyskusyjnym branży mięsnej „Fuel for Life”. Wiceminister zwiedzał ponadto stoiska targowe i rozmawiał z wystawcami.
Konferencja prasowa
– System produkcji polskiej żywności należy do najnowocześniejszych w Europie. Polska bardzo dobrze wykorzystała możliwości rozwoju w tym zakresie, wynikające z członkostwa w UE. Nasza żywność ma uznaną międzynarodową markę, a nasi producenci doskonale odnajdują się na rynkach światowych – podkreślił wiceminister Rafał Romanowski.
Sekretarz stanu zaznaczył, że Polska jest samowystarczalna żywnościowo, a polski eksport osiąga imponujące wyniki i bije kolejne rekordy. Podkreślił, że to bardzo ważne, zwłaszcza w dzisiejszych, trudnych czasach, gdy kryzysy i wyzwania dotyczą także polskiej branży rolno-spożywczej.
– Targi POLAGRA to także okazja, żeby podczas dyskusji w gronie profesjonalistów wspólnie szukać rozwiązań wobec dzisiejszych kryzysów oraz znajdować inspiracje do dalszego rozwoju – zauważył wiceminister.
Otwarcie targów
– Teraz dopiero dostrzegamy, jak wiele ogniw w łańcuchu żywnościowym zostało zakłóconych. Apeluję do biznesu o to, aby tych zakłóceń nie wykorzystywać do spekulacji na rynku – powiedział wiceminister Rafał Romanowski podczas uroczystego otwarcia POLAGRY.
Sekretarz stanu podkreślił, że państwo nie pozostawi polskich rolników bez pomocy w obliczu dzisiejszych problemów i wyzwań.
– Polscy rolnicy produkują żywność najwyższej jakości. Wystarczy jej i dla nas, i na eksport. Potrzebują tylko pomocy państwa, aby sobie poradzić w dobie kryzysów – zaznaczył wiceminister.
Panel dyskusyjny branży mięsnej „Fuel for Life”
– Powody dzisiejszych problemów firm produkujących nawozy azotowe są złożone. Jest to związane z ogólnym kryzysem energetycznym dotyczącym paliw kopalnych, będącym wynikiem agresji Rosji na Ukrainę – powiedział wiceminister Romanowski podczas panelu dyskusyjnego.
Sekretarz stanu zwrócił uwagę na wpływ olbrzymich podwyżek cen gazu na produkcję nawozów oraz na cały sektor rolno-spożywczy.
– Obecnie płacimy ogromne pieniądze za gaz, który jest niezbędny także do produkcji żywności. Podwyżki cen przesyłu gazu sięgają nawet 1000 procent! To nie może pozostać bez wpływu – zaznaczył wiceminister Romanowski i dodał, że w tej kryzysowej sytuacji państwo polskie podejmuje i nadal będzie podejmowało wysiłki, aby zminimalizować jej negatywne skutki.
– Polski rząd podejmuje działania, aby nie było zakłóceń dostaw energii i związanych z nimi problemów z produkcją oraz cenami nawozów i dostępnością dwutlenku węgla – podkreślił sekretarz stanu.
Wiceminister Rafał Romanowski wskazał na rolę Komisji Europejskiej w rozwiązaniu tego problemu. Według niego KE powinna być świadoma, że kryzys energetyczny nie ma charakteru wyłącznie lokalnego i pozwolić Polsce na udzielenie pomocy publicznej, aby wesprzeć rolników i producentów żywności.
– Potrzebna jest praca całej KE w kierunku wypracowania form wsparcia i pozwolenia na świadczenie pomocy publicznej dla branży nawozowej. Tak by rolnicy mogli kupować nawozy po akceptowalnej cenie. Bo bez tej pomocy nie będą mogli produkować żywności – powiedział wiceszef resortu rolnictwa.
Sekretarz stanu wskazał także na konieczność uniezależnienia się od paliw kopalnych ze wschodu, a także na potrzebę rozwoju odnawialnych źródeł energii.
– Na produkcję żywności musimy patrzeć, jak na system naczyń połączonych. Wiemy, że czasami wystarczy kilka minut braku energii, aby zaburzyć cykl produkcyjny, np. w hodowli trzody czy drobiu. Potrzebna jest dywersyfikacja źródeł energii. Musimy wykonać duży skok cywilizacyjny, aby uwolnić się od eksportowanych surowców kopalnych. Musimy mieć takie mechanizmy, które pozwolą na utrzymanie poziomu energii, jak np. odzyskiwanie jej, ale bez zakłócania produkcji rolnej – podkreślił wiceminister Romanowski.
O targach POLAGRA
POLAGRA to corocznie odbywające się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ważne wydarzenie dla branży spożywczej. Targi odbywają się pod honorowym patronatem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. W tym roku swoje produkty prezentuje 400 wystawców z 15 państw. Targi POLAGRA składają się z trzech salonów: „Food”, „Foodtech” oraz „HoReCa”. POLAGRA to nie tylko wspaniałe jedzenie, nowoczesne rozwiązania i technologie. To także szkolenia branżowe, panele dyskusyjne z udziałem ekspertów oraz okazja do promocji i rozwoju własnego biznesu, wzbogacenia wiedzy i nawiązania nowych, cennych kontaktów.
Zdjęcia (11)
- Ostatnia modyfikacja:
- 27.09.2022 15:36 Iwona Chromiak
- Pierwsza publikacja:
- 26.09.2022 17:15 Katarzyna Przybyszewska