Syrop buraczany
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2006-04-04 w kategorii Warzywa i owoce w woj. warmińsko-mazurskim.
Barwa:
Ciemnobrązowa
Konsystencja:
Bardzo gęsta, przypominająca miód
Smak:
Słodki z nutką karmelu
Dodatkowe Informacje:
W celu uzyskania syropu buraczanego dla potrzeb zdrowego żywienia stosuje się metody tradycyjne, czyli czysty produkt bez żadnych dodatków.
Tradycja:
Z ustnych informacji uzyskanych od starszych osób, które mają obecnie około 80 lat, wiemy, iż w ich dzieciństwie syrop buraczany był wytwarzany i używany powszechnie przez gospodynie. Jeszcze niedawno niektórzy wyrabiali syrop buraczany na własny użytek i stosowali go w kuchni. Oto fragment tekstu z Kroniki zdrowia świadczący o długoletniej tradycji wytwarzania syropu buraczanego: Po wojnie zamiast cukru sprzedawano zwykłą melasę lub syrop buraczany, nikt wówczas nie wiedział o nadmiarze cholesterolu czy niedoborze magnezu. Dopiero gdy cukier krystaliczny, w przeogromnych ilościach, dostał się na nasze stoły, stał się przyczyną wielu chorób. Taki cukier, wiążąc się z tłuszczami nasyconymi, staje się podstawą nadmiaru cholesterolu. Syrop buraczany można było kupić w sklepach jeszcze do lat 60. Tradycyjna, ekologiczna metoda jego wytwarzania pozwala na uzyskanie produktu o wysokiej jakości zdrowotnej i smakowej, którego spożywanie nie podnosi poziomu cholesterolu. Stosowanie syropu buraczanego – szczególnie wieczorem – zwalcza kaszel i wzmacnia organizm. Produkt może być używany do wyrobu syropów cukierniczych oraz jako baza do nalewek na alkoholu i syropie. Wyrób poleca się ze względu na jego wartości odżywcze i tanią linię produkcyjną. Syrop buraczany nie zawiera konserwantów. Może mieć wielorakie zastosowania. Mogą go spożywać różne grupy wiekowe z różnym przeznaczeniem – kulinarnym, leczniczym.
- Ostatnia modyfikacja:
- 16.07.2018 12:33 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 16.07.2018 12:33 Sławomir Mucha