Syrop malinowy okienny
28.06.2023
W dniu 22 czerwca 2023 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: napoje (alkoholowe i bezalkoholowe): „Syrop malinowy okienny”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Zawiesisty czerwony
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, np. szklanej butelki
Wielkość
W zależności od wielkości naczynia/butelki, w którym się znajduje
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Ciemnoczerwona
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Płynna, zawiesista
Smak i zapach
Malinowy, słodko-winny, dojrzały, przyjemny, pachnący dojrzałymi malinami
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Syrop malinowy okienny to słodko-winny syrop robiony z malin i cukru w powiecie grójeckim w województwie mazowieckim. Region ten położony jest w Centralnej Polsce na Wysoczyźnie Rawskiej, w Dolince Jeziorki. Urozmaicona rzeźba terenu z morenowymi pagórkami i dolinami rzecznymi, lekkie ziemie oraz szczególny mikroklimat wpływają na wysoką zawartość cukru w tutejszych malinach. Sadownictwo w powiecie grójeckim zapoczątkowała królowa Bona w XVI wieku.
Maliny na Mazowszu rosły naturalnie w lasach i na łąkach oraz jako kępy krzaków przy domach. Na początku XX wieku maliny z grójeckich sadów były sprzedawane na warszawskich jarmarkach. W latach 40 XX wieku dzieci chodziły zbierać maliny do lasu. Maliny w gminie Pniewy zaczęto sadzić profesjonalnie w uprawie w latach 70 XX wieku.
Przygotowywanie soków z malin zawsze było popularne. Nadmiar malin był wykorzystywany do robienia syropu okiennego, który był wykorzystywany zimą. Maliny były stawiane w słoju na parapecie, zasypane cukrem. Obecnie cały proces zachodzi jak dawniej w słoikach, pod przykryciem.