Syrop z pigwowca
01.09.2023
W dniu 29 sierpnia 2023 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: napoje (alkoholowe i bezalkoholowe): „Syrop z pigwowca” .
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Płynna, lejąca ciecz o barwie żółtej
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje, zazwyczaj szklana butelka
Wielkość
W zależności od naczynia, w którym się znajduje, zazwyczaj szklana butelka o pojemności 300 ml lub 500 ml
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Barwa intensywnie żółta
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Płynna, lejąca ciecz
Smak i zapach
Smak kwaśny, lekko przełamany cukrem
Zapach charakterystyczny, intensywny, aromatyczny
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Syrop z pigwowca powstaje z ręcznie zbieranych owoców pigwowca japońskiego. Jest tłoczony na zimno z niską zawartością cukru. Podstawą do wytwarzania syropu z pigwowca są stare książki kucharskie oraz domowe przepisy.
Pigwowiec charakteryzuje się dużą zawartością witaminy C, innych witamin, składników mineralnych takich jak żelazo, magnez, sód, cynk, fosfor, a także kwasów organicznych, błonnika, związków fenolowych oraz pektyn. Charakterystyczny kwaskowy smak syropu sprawia, że idealnie nadaje się jako składnik sosów, lemoniad, galaretek, dodatek do herbaty lub wody.
Pigwowiec jest silnie związany z gminą Końskowola ze względu na działalność szkółkarską w tym regionie. Końskowola to „serce polskiego szkółkarstwa”, słynie z produkcji krzewów ozdobnych i owocowych – między innymi pigwowca japońskiego (chaenomeles japonica). Bogata tradycja szkółkarstwa ziemi końskowolskiej, uprawy krzewów pigwowca – zarówno dekoracyjnych, jak i smakowych – daje pole do popisu dla różnych inicjatyw lokalnych.
W miejscowości Końskowola od wielu pokoleń babcie miały ogrody zasadzone krzewami pigwowca, których owoce zamykały w słoikach, zapełniając swoje spiżarnie sokami, konfiturami, syropami, aby móc się nimi delektować cały rok.