W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szanse i wyzwania przed branżą mięsną w 2023 roku

19.01.2023

Pod takim tytułem odbyła się w ministerstwie konferencja Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy, w której uczestniczyli sekretarze stanu: Janusz Kowalski i Lech Kołakowski oraz unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

Szanse i wyzwania przed branża mięsną w 2023 roku

– Mam nadzieję, że taka, jak dzisiejsza formuła corocznego spotkania branży informującego o szansach i wyzwaniach na rozpoczęty rok stanie się regułą – powiedział prezes Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy Tomasz Parzybut.

Ocena komisarza

– Kluczową sprawą jest harmonijne współdziałanie trzech elementów:  rolników, przetwórców i sieci dystrybucji – zwrócił uwagę komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski.

– Jeżeli ta równowaga jest zachowana, to mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe – dodał komisarz Wojciechowski.

Przedstawiciel Komisji Europejskiej wyraził zaniepokojenie szybkim tempem ubywania małych gospodarstw rolnych we wspólnocie. Podkreślił, że zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej i oparcie się o Plany Strategiczne ma m.in. przeciwdziałać temu zjawisku.

– Martwi mnie ogromny spadek gospodarstw hodowlanych – dodał komisarz Janusz Wojciechowski.

W tym kontekście podkreślił znaczenie polskiego Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027, w którym prawie 4 mld euro przeznaczone zostały dla hodowców, w tym aż 1,4 mld na dobrostan zwierząt.

Komisarz Janusz Wojciechowski podkreślił również znaczenie KPO, w ramach którego wiele środków zostało przeznaczonych na odbudowę małego, lokalnego przetwórstwa. Według niego odbudowa małej hodowli, jak i lokalnego przetwórstwa są niezbędnymi warunkami właściwego rozwoju europejskiego rolnictwa.

Zagrożenia dla branży

Przedstawiciele branży wskazywali na pojawiające się zagrożenie ze strony Komisji Europejskiej, która skłania się do wdrożenia w całej UE francuskiego sytemu znakowania żywności Nutri-Score.

– Jestem zdecydowanym przeciwnikiem tego systemu, bo nie zgadzam się na dyskryminację polskiej, dobrej żywności np. przez markety, które mogą ten system do tego wykorzystywać – zadeklarował sekretarz stanu Janusz Kowalski.

Wiceminister zwrócił też uwagę, że kolejnym zagrożeniem dla branży może być ponowna próba wprowadzenia zakazu promocji mięsa, a w dalszej konsekwencji silnego ograniczenia hodowli zwierząt.

Sekretarz stanu Lech Kołakowski wskazał na zagrożenia wynikające z Zielonego Ładu, jak chociażby ograniczanie powierzchni gruntów rolnych w produkcji rolnej.

Według niego nie możemy też zapominać o tym, że Polska jest krajem przyfrontowym i wydarzenia w Ukrainie bezpośrednio rzutują na naszą gospodarkę.

Szanse

Z kolei za pozytywne zmiany, które mogą być udziałem hodowców w rozpoczętym roku 2023, sekretarz stanu Janusz Kowalski uznał możliwości wsparcia budowy biogazowni rolniczych.

Sekretarz stanu Lech Kołakowski zwrócił uwagę, że w roku 100-lecia działalności Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy widzi też szanse dla polskiego rolnictwa, w tym dla branży mięsnej.

– Jesteśmy liderem na rynku mięsa drobiowego w Unii Europejskiej, a polska wołowina cieszy się coraz większym uznaniem, znacznie grosza sytuacja jest na rynku trzody chlewnej – podkreślił wiceminister.

– W ubiegłym roku powstał zespół ds. odbudowy hodowli trzody chlewnej, który w II kwartale powinien przedstawić wyniki swoich prac – poinformował sekretarz stanu Lech Kołakowski.

Wiceminister podkreślił też osiągnięcia polskiej hodowli i zapewnił o swoim wsparciu dla tego sektora jak i przetwórców.

– Musimy kierować się konsumenckim patriotyzmem i sięgać po polskie produkty – podkreślił wiceminister Lech Kołakowski.

– Ogromną szansą dla polskiego rolnictwa jest eksport mięsa przede wszystkim do Azji – stwierdził sekretarz stanu.

Wiceminister Lech Kołakowski zwrócił uwagę, że rolą organów państwa jest wsparcie instytucjonalne poprzez podległe inspekcje, ale także udział członków kierownictwa resortu w misjach zagranicznych. Przywołał w tym momencie swój ubiegłoroczny pobyt w Wietnamie, dzięki któremu m.in. może być eksportowane na ten rynek mięso wołowe, gęsie i kacze.

Sekretarz stanu Lech Kołakowski podkreślił również rolę dyplomacji rolnej, która powinna być wysłana do 10-15 najważniejszych krajów, do których chcemy eksportować.

– Powinniśmy także wspierać polskie rolnictwo poprzez programy hodowlane dla różnych gatunków zwierząt – powiedział wiceminister.

– Jesteście państwo polskim kapitałem, tworzycie miejsca pracy i płacicie podatki do polskiego budżetu. Życzę aby w tym nowym roku wasze firmy miały stabilne warunki działania i mogły jeszcze więcej eksportować – powiedział wiceminister Lech Kołakowski zwracają się do członków Stowarzyszenia Rzeźników i Wędliniarzy.

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
20.01.2023 09:57 Katarzyna Przybyszewska
Pierwsza publikacja:
20.01.2023 09:41 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}