Szyneczka z karpia z Pustelni
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-09-09 W kategorii Produkty rybołówstwa W województwie woj. lubelskim
Wygląd:
Wygląd przypomina szynkę wytwarzaną z mięs zwierząt stałocieplnych, na przekroju widoczne są zarysy zwiniętych filetów z karpia
Kształt:
Kształt zewnętrzny bliski jest kuli o nieregularnej, nieco pofałdowanej powierzchni ze względu na użycie siatki do uformowania szyneczki. Na przekroju szyneczka ma kształt okrągły lub lekko owalny.
Rozmiar:
Długość 10-15 cm, przekrój o średnicy ok. 10 cm, waga ok. 300-400
Barwa:
Barwa zewnętrzna – charakterystyczna dla produktów wędzonych, brązowa o zróżnicowanych odcieniach. Barwa wewnętrzna – dominuje barwa biała oraz lekko różowa (naturalne zabarwienie filetów z karpia) oraz brąz (naturalna barwa skóry karpia).
Konsystencja:
Konsystencja szyneczki jest zwarta, można ją kroić tak, jak wędlinę
Smak:
Smak charakterystyczny dla wędzonych ryb (karpia), zapach dymu wędzarniczego (spalanie drewna drzew liściastych, głównie olcha).
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Województwo Lubelskie bogate jest w gospodarstwa rybackie produkujące karpia. Jest to, poza Śląskiem, drugie zagłębie hodowli karpia w Polsce. Stawy karpiowe tworzą od stuleci element krajobrazu tego regionu. Hodowla karpia w Polsce ma ponad 800-letnią tradycję i przez cały ten okres prowadzona jest praktycznie w niezmieniony sposób. Jest to najbardziej przyjazna środowisku produkcja w Europie. Tak jak przed wiekami, tak i dzisiaj karp rośnie przez trzy lata, aby osiągnąć wielkość handlową – ok. 1,5 kg. Szyneczka z karpia wytwarzana jest w gospodarstwach rybackich w okolicy Opola Lubelskiego.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 21:55 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 21:55 administrator gov.pl