W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szynka lipnicka

23.11.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-11-16 w kategorii Produkty mięsne w woj. małopolskim.

Szynka Lipnicka

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                                           

Szynka w kształcie nieforemnego walca z widocznymi sznurowaniami.

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Nieregularny walec, na przekroju zbliżony do kolistego.

Wielkość

Przeciętna masa szynki około 2,5 kg.

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Zewnętrzna jasnobrązowa, złocista lekko lśniąca. Na przekroju różowa do różowo-szarej z białą otoczką tłuszczu.

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Konsystencja dosyć zwarta, z dopuszczalnymi rozwarstwieniami w miejscu łączenia mięśni.  

Smak i zapach

Smak i zapach charakterystyczny dla wędzonej szynki wieprzowej, z wyczuwalnym smakiem i aromatem użytych przypraw. Wyczuwalna nuta soku jabłkowego dodanego podczas procesu peklowania.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Lipnica Murowana to wieś położona w województwie małopolskim wśród zalesionych wzgórz.

To właśnie stąd pochodzi szynka lipnicka. Receptury i metody wytwarzania i przetwarzania zarówno mięsa jak i innych produktów były pomysłem miejscowej ludności, która doskonaliła je według własnych możliwości i sposobów. „Szynka lipnicka robiona była przecież na lipnickiej ziemi, w soku z lipnickich jabłek, wodzie z lipnickich źródeł, na drzewie z okolicznych lasów” (wywiad etnograficzny z mieszkańcem Lipnicy Murowanej). Cały proces wytworzenia szynki lipnickiej odbywa się niezmienionymi od ponad kilku dziesięcioleci metodami z zachowaniem tych samych etapów produkcji. Szynka lipnicka produkowana jest z mięsa tuczników pochodzących od lokalnych sprawdzonych hodowców. Z elementu szynki wykrawana jest część tłuszczu wraz ze skórą oraz wykrajana jest kość. Peklowanie odbywa się w tradycyjnej zalewie, w skład której wchodzą przyprawy, czosnek oraz sok jabłkowy, który nadaje charakterystyczny kwaskowato-słodki smak wyrobu. Po zakończeniu procesu wędzenia produkt poddawany jest procesowi parzenia. Po parzeniu  odbywa się pieczenie w temperaturze 95-100°. Po zakończonym procesie suszenia, wędzenia i pieczenia, produkt podlega schładzaniu. Szynka lipnicka od lat cieszy się ogromną popularnością, a jej wyjątkowości zaufało wiele pokoleń.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
23.11.2018 13:10 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
23.11.2018 13:10 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}