Szynka pieczona w chlebie
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-11-03 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. mazowieckim
Wygląd:
Wygląd zewnętrzny odwzorowujący kształt tradycyjnego chleba żytniego. Na przekroju widoczna szynka opleciona ciastem.
Kształt:
W zależności od użytej szynki wieprzowej.
Rozmiar:
Zależy od użytej szynki wieprzowej. Masa szynki w chlebie waha się od 4 do 6 kg. Sama szynka od 1,2 do 2 kg.
Barwa:
Chleb jasnokremowy, szynka ciemnoróżowa z widocznymi na powierzchni przyprawami i ziołami.
Konsystencja:
Szynka ścisła i krucha.
Smak:
Wyraźnie wyczuwalny smak szynki z posmakiem kwasu chlebowego. Wyczuwalna mieszanka naturalnych przypraw np. liścia laurowego oraz czarnego pieprzu.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Szynka pieczona w chlebie to produkt charakterystyczny dla regionu Mazowsza północno-zachodniego. Dawniej określany terminem Mazowsza Ciechanowskiego i Zawkrza. Produkt ten charakterystyczny był dla kuchni drobnoszlacheckiej i przygotowywany najczęściej na Święta Wielkiej Nocy. Do przygotowania szynki pieczonej w chlebie używano wyłącznie ciasta chlebowego żytniego, którego zakwas chlebowy przenikał do szynki dając jej specyficzny i unikalny aromat i smak. „Zamarynowaną wcześniej i natartą przyprawami wieprzową szynkę z kością oblepiano grubą warstwą ciasta chlebowego i wsuwano w brytfannie do nagrzanego pieca. Po upieczeniu i wyjęciu z pieca należało całość ostudzić, po czym rozbić skorupę ze spieczonego (często spalonego) ciasta i wyjąć szynkę gotową do spożycia na zimno” (Tomasz Czerwiński, „Pożywienie ludności wiejskiej na północnym Mazowszu u schyłku XIX i w XX wieku”, Ciechanów 2008). Dawniej szynki pieczone były w piecach chlebowych, zaś obecnie w związku z nowoczesną technologią w piekarnikach.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 21:56 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 21:56 administrator gov.pl