Szynka wiejska siedliska
05.01.2022
W dniu 5 stycznia 2022 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii: Mięso świeże oraz produkty mięsne: „szynka wiejska siedliska”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Wędzonka z mięśni szynki, przewiązana przędzą wędzarniczą, parzona
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Kształt charakterystyczny dla danej grupy (zależy od wielkości, kształtu mięśnia), najczęściej nieregularny w przekroju owalny
Wielkość
Waga 1-1,6 kg
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Ciemnobrązowa na zewnątrz, na przekroju różowoczerwona
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Stała, sprężysta
Smak i zapach
Smak słono-pieprzny, z wyczuwalną nutą przypraw, o wyraźnym zapachu wędzonki
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Wędzenie jest jedną z najstarszych metod konserwacji, która od XV w. nieprzerwanie gości w naszej kulturze. Niegdyś większość ludzi wędziła dymem zimnym, ponieważ głównym celem wędzenia nie był smak i zapach, a konserwacja mięsa. W dzisiejszych czasach częściej stosuje się metodę na gorąco, która stawia przede wszystkim na charakter i szlachetność, a nie na termin jej spożycia. Długotrwały proces wędzenia nadaje szynce charakterystyczny, przepyszny aromat, kolor oraz oczywiście smak
Szynka wiejska siedliska jak wskazuje nazwa wywodzi się z Siedlisk.
To właśnie w tym zakątku Polski, na terenie gminy Fajsławice, powstaje tradycyjna, niepowtarzalna, zachowująca głębię smaku wędzonka. Dzięki swoim walorom smakowym wędlina od dawien dawna jest stałym elementem jadłospisu okolicznych mieszkańców jak i przyjezdnych. Dobrze wywędzona, aromatyczna, przygotowana zgodnie z tradycyjną recepturą. Dla wielu miłośników wędlin to prawdziwa i niezastąpiona królowa stołu, obecna na wszelkich uroczystościach rodzinnych, dożynkach, imprezach okolicznościowych. Cieszy się zainteresowaniem wśród konsumentów województwa lubelskiego. Potwierdzają to przeprowadzone badania etnograficzne: „Szynka wiejska siedliska stanowi lokalne dobro naszej wsi, ponieważ produkowana jest od wielu lat i ma tradycję, która nie zanika. Mało spotykana jest wędlina, której receptura ma ponad 60 lat. Smak tak samo stary jak receptura - nadal pozostaje niezmienny.”
Szynka wiejska siedliska wytwarzana jest zgodnie ze znanymi w Sieliskach od lat recepturami, w oparciu o tradycyjne surowce pochodzące z okolicznych gospodarstw rolnych. Pozyskiwana jest z tylnej półtuszy wieprzowej bez nogi i golonki, następnie poddawana procesom wędzenia, gotowania i studzenia. Cały proces przeprowadzony jest zgodnie z przepisami przekazywanymi z pokolenia na pokolenie, zachowując przy tym wieloletnią tradycję i dziedzictwo kulinarne regionu.