Szynka wieprzowa niemczańska
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-08-25 w kategorii Produkty mięsne w woj. dolnośląskim
Wygląd:
Mięsień trójgłowy wieprzowy związany przędzą. Powierzchnia zewnętrzna czysta i lekko wilgotna.
Kształt:
Walec uzyskany poprzez ręczne formowanie mięsa. Na przekroju struktura plastra o grubości 3 mm – średniomiękka. Dopuszczalne jest nieznaczne rozdzielenie plastra w miejscach łączenia mięśni.
Rozmiar:
Waga wynosi od 0,70 kg do 1,50 kg, a średnica wynosi ok. 15 cm.
Barwa:
Charakterystyczna dla mięśnia szynki i mięsa wędzonego po uwędzeniu. Zewnętrzna barwa brązowa z odcieniem różowej. Na przekroju szynka jasnoróżowa do ciemnoróżowej.
Konsystencja:
Soczysta, mało elastyczna, powierzchnia przekroju lekko wilgotna. Konsystencja w dotyku nie zbita, łatwa w krojeniu.
Smak:
Zapach charakterystyczny dla wyrobów peklowanych w solance, wędzonych i parzonych, z wyraźnym zapachem wędzenia. Wyczuwalny aromat zastosowanych przypraw.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Źródła muzeów etnograficznych w Polsce podają, że już w XIX wieku mieszkańcy obszarów wiejskich bardzo dużą wagę przywiązywali do produkcji trzody chlewnej. Działo się tak, ponieważ cena wieprzowiny była wysoka. Ponadto, w „cenie” były świnie duże i bardzo tłuste. Dlatego tuczniki karmione były dobrej jakości paszą. Z przekazów ustnych wynika, że chłop jadł mięso tylko wówczas, gdy sam je wyhodował. Tylko u nielicznych świniobicie odbywało się dwa razy w roku, raz na Święta Bożego Narodzenia, a drugi raz na Święta Wielkanocne. Przywiązywano bardzo dużą wagę do tego, aby nie zmarnował się żaden kawałek mięsa. Do wyrobów wędliniarskich należały wówczas np. kiełbasy, kaszanki, wędzona i solona słonina, szynka wiejska, mięso zapiekane w glinianych garnkach. Historia wytwarzania szynki wieprzowej niemczańskiej sięga ubiegłego stulecia. Szynka przygotowywana jest z najlepszej jakości mięsa, które po marynowaniu, formuje się ręcznie, wiąże przędzą, parzy i chłodzi. Tradycja wytwarzania szynki wiąże się z procesem konserwacji, którego odpowiedni przebieg nadaje mięsu trwałość, walory smakowe, zapach. Dzięki tradycyjnemu wędzeniu mięso zmienia swój smak, zabarwienie i zapach, a na jego powierzchni tworzy się podsuszana skórka. Szynka wieprzowa niemczańska jest wyrobem naturalnym i wyjątkowym w smaku. Cały proces jej wytwarzania oparty jest na tradycyjnej metodzie, z zachowaniem wszystkich etapów produkcji, niepodlegających zmianom, dzięki czemu cieszy się ogromnym uznaniem lokalnej klienteli, a także osób przyjeżdżających do Niemczy z różnych regionów Polski.
- Ostatnia modyfikacja:
- 11.07.2018 13:18 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 11.07.2018 13:18 Sławomir Mucha