Szynka z mazurskiej masarni
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2008-05-06 w kategorii Produkty mięsne w woj. warmińsko-mazurskim.
Wygląd:
Szynka bez golonki i bez kości; kolor – ciemny brąz na zewnątrz; w przekroju barwa mięsa naturalnego – od jasnoróżowego do wiśniowego
Kształt:
Kształt mięśnia na sznurku przypominający walec
Rozmiar:
Waga od 1-2 kg;
Barwa:
Jasnobrązowa na zewnątrz; w środku od jasnoróżowej do wiśniowej
Konsystencja:
Ścisła, elastyczna
Smak:
Smak szynki naturalnej;
Dodatkowe Informacje:
Ze 100 kg mięsa otrzymuje się od 70 do 80 kg szynki. Mięso wieprzowe pochodzi ze świń hodowanych przez rolników. Warunkiem produkcji jest waga: od 90 do 110 kg żywej wagi.
Tradycja:
Po II wojnie światowej i transformacji ustrojowej doszło do upaństwowienia przemysłu, w tym również przemysłu mięsnego. Na terenie Olecka pierwsza tzw. państwowa masarnia funkcjonowała od lat 50. Wędliny peklowano metodą zalewową lub na sucho, w beczkach drewnianych oraz basenach kamionkowych. Do wędzenia używano drewna pochodzącego z drzew liściastych – olszyny, dębu, jesionu. Mięso pochodziło od producentów hodujących żywiec w sposób tradycyjny. Trzoda chlewna karmiona była gotowanymi ziemniakami, otrębami, plewami, zielonką (koniczyna, trawa), kapustą, kukurydzą i brukwią. W produkcji wędlin wykorzystywano metody tradycyjne. W kolejnych latach Centrala Przemysłu Mięsnego zaczęła wprowadzać przepisami wewnętrznymi normy regulujące (ujednolicające) opisy technologiczne na wędliny i wyroby wędliniarskie. Proces technologiczny przywołują Przepisy wewnętrzne nr 21 Centrali Przemysłu Mięsnego (zbiór dokumentacji technologicznej na wędliny i wyroby wędliniarskie) wydane przez Wydawnictwo Przemysłu Lekkiego i Spożywczego w 1964 roku.
- Ostatnia modyfikacja:
- 16.07.2018 12:30 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 16.07.2018 12:30 Sławomir Mucha