W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szynkowa tradycyjna z Wadowic

02.08.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-07-12 w kategorii: Mięso świeże oraz produkty „szynkowa tradycyjna z Wadowic” (woj. podkarpackie).

Wygląd 

Kiełbasa nadziewana w osłonkę białkową, obustronnie klipsowana, dwukrotnie przewiązana w poprzek batonu. Na przekroju widoczne większe kawałki mięsa, otoczone mięsem mielonym

Kształt 

Kiełbasa w kształcie walca

Wielkość

Około 30 cm długości i średnicy około 100 mm. Masa pojedynczej sztuki batonu
koło 1,8 k

Barwa 

Zewnętrzna barwa batonu jasno brązowa. Na przekroju barwa jasnoróżowa do różowej

Konsystencja

Konsystencja ścisła, zwięzła i jędrna

Smak i zapach

Zapach i smak charakterystyczny dla wędzonych i parzonych kiełbas. Wyczuwalny aromat kolendry i gałki muszkatołowej

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Gmina Wadowice Górne położona jest w Kotlinie Sandomierskiej, na Płaskowyżu Tarnowskim. Pod względem geologicznym, znajduje się w obrębie jednostki zwanej Zapadliskiem przedkarpackim. Gminę Wadowice Górne, charakteryzuje typowo rolniczy teren. Mieszkańcy gminy trudnili się głównie w rzeźnictwie i masarstwie. 

Od XIV wieku Polska słynęła z produkcji kiełbas przede wszystkim, dzięki rozpowszechnionym przez dwór królewski, polowaniom. Upolowane mięso, oprawiano, suszono i poddawano procesom wędzenia oraz peklowania. Odpowiednie dosolenie mięsa wpływało na jego zabarwienie, trwałość i wyjątkowe walory smakowe. Proces wędzenia, posiadał m.in. właściwości odkażające. Dym, który w trakcie wędzenia przenikał do wnętrza wyrobu,  miał wartości bakteriobójcze.

Do wyrobu szynkowej tradycyjnej z Wadowic, wykorzystywane jest świeże, schłodzone mięso najwyższej jakości. Mięso tuczników jest rozdrabniane. Część mięsa jest krojona, a cześć mielona i osobno peklowana. Zapeklowane mięso przekładane jest do lodni, gdzie leżakuje w chłodzie przez dwie doby. Przygotowane mięsa, miesza się ze sobą i doprawia mieszanką przypraw z gałki muszkatołowej, pieprzu ziarnistego oraz kolendry mielonej. Gotowy farsz przekładany jest z powrotem do lodni. Namoczone w ciepłej wodzie osłonki, napełnia się farszem mięsnym, klipsuje na końcu, a następnie dwukrotnie przewiązuje sznurkiem, w poprzek batonu. Kiełbasy zawieszane są na drążkach wędzarniczych w taki sposób, aby się ze sobą nie stykały. Niegdyś temperaturę podczas etapu pieczenia kiełbasy szynkowej sprawdzano organoleptycznie. Wprawiony masarz, wyjmował z kotła jeden baton, przecinał go na pół i dotykał wargami. Jeżeli produkt mocno parzył, oznaczało to, że temperatura osiągnęła odpowiednią wysokość, a obróbka termiczna dobiegała końca.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
05.08.2019 12:50 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
02.08.2019 14:36 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}