Trawnicka zaciera
10.11.2022
W dniu 7 listopada 2022 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii: Gotowe dania i potrawy: „Trawnicka Zaciera”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Przejrzysta z widocznymi ziemniakami, kluskami i innymi dodatkami
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Kształt naczynia w której jest podawana
Wielkość
Wielkość w zależności od wielkości talerza.
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Barwa ciemnożółta
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Konsystencja gęstej zupy
Smak i zapach
Smak i zapach świeżej polewki z aromatyczną okrasą
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Trawnicka zaciera to tzw. „polewka na szybko”, która towarzyszy mieszkańcom gminy Trawniki od niepamiętnych czasów, zapewniając gorącą i sycącą strawę w przerwie prac polowych lub na zakończenie dnia.
Do przygotowania trawnickiej zaciery potrzebne są: woda, ziemniaki, mąka, jajko, słonina, cebula, sól i pieprz. Opcjonalnie kiszona kapusta.
Na gorącą wodę wrzucamy pokrojone w kostkę ziemniaki a w między czasie zagniatamy ciasto jak na pierogi. Kiedy ziemniaki są już prawie miękkie rwiemy kawałki zaczynionego ciasta i wrzucamy na wrzątek. W czasie kiedy zacierki wypłyną na wierzch, okraszamy całość podsmażoną słoninką z cebulką.
Trawnicka zaciera to potrawa wyjątkowa z uwagi na swoją specyfikę. Jest to zupa, którą ze względu na kluski – zwane zacierkami, rwane ręcznie wprost do gara - należy konsumować zaraz po ugotowaniu. W przeciwnym razie zaciera rozmoknie a zupa straci swoją pierwotną konsystencję. I właśnie z uwagi na powyższą charakterystykę, można powiedzieć, że zaciera jest zupą łączącą i integrującą pokolenia. Konieczność spożycia jej na świeżo i brak możliwości jej odgrzania sprawia, iż przy stole zasiadają wszyscy głodni domownicy w tym samym czasie.