W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Trepy po załawsku

02.08.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-06-14 w kategorii gotowe dania i potrawy w woj. mazowieckim.

trepy po Załawsku

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                                           

Wyglądem przypominają dużego ziemniaka

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

Wyglądem przypominają dużego ziemniaka

Wielkość

Około 8-10cm

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Barwa szara, na przekroju widoczne jasno różowe nadzienie

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Lepionego ciasta

Smak i zapach

Świeżych ziemniaków i aromatycznego mięsa

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Zaława to malownicza wieś położona w południowej części Mazowsza, w powiecie szydłowieckim, w gminie Chlewiska. Okolice Załawy słyną z produkcji potraw na bazie ziemniaka. Dawniej ze względu na panującą biedę na wsi, podstawę pożywienia stanowiły głownie pokarmy z produktów roślinnych. W miarę bogacenia się społeczeństwa, bardziej dostępne stały się produkty pochodzenia zwierzęcego.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych ziemniaczanych potraw regionu załawskiego, są trepy po załawsku, czyli kluski ziemniaczane. Jakość i wyjątkowe walory smakowe potrawy, wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji. Surowce wykorzystywane do produkcji trepów po załawsku, pochodzą z domowych gospodarstw. Obszar wsi Zaława słynie z rodzimego rolnictwa, a naturalne bogactwo produkcji roślinnej i podstawowej hodowli zwierząt gospodarskich, sprzyja pozyskiwaniu ekologicznych surowców.

Do przygotowania trepów po załawsku należy obrać odpowiednią ilość ziemniaków. Jedną część gotuje się w osolonej wodzie, a drugą część ziemniaków ściera się na tarce o bardzo drobnych oczkach. Ugotowane ziemniaki przeciska się przez praskę, a starte przez lnianą ściereczkę. Z powstałej wody z odciśniętych ziemniaków, zbiera się wytworzoną skrobię i dodaje do masy ziemniaczanej. Całość miesza się z dodatkiem mąki ziemniaczanej. Trepy wypełnione są nadzieniem, które stanowi duszone z cebulą, mięso wieprzowe lub karkowe.

Do farszu dodaje się wcześniej moczoną, ugotowaną i drobno posiekaną kapustę kiszoną.
Z ciasta ziemniaczanego formuje się placuszek. Środek wykłada się farszem i przykrywa drugim plackiem, na końcu nadając owalny kształt. Kluski gotuje się w osolonej wodzie i podaje z okrasą z boczku lub słoniny.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.08.2019 12:57 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
02.08.2019 12:57 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}