Tuszka gołębia rasy Ryś Polski z okolic Proszowic
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-06-03 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. małopolskim
Wygląd:
Podobny do wyglądu tuszki młodych kurcząt, charakterystyczny dla tuszek gołębi zaliczanych do ras mięsnych.
Kształt:
Głowa odcięta, szyja wygięta do tyłu. Korpus tułowia wysklepiony, osadzony pomiędzy kończynami (udkami), pierś umięśniona.
Rozmiar:
Waga tuszki waha się od 200 g – 500 g.
Barwa:
Skóra jasna lub jasno-szara, w przekroju – jasno-różowa lub jasno-brązowa. Tuszki ze starszych gołębi posiadają ciemniejsze odcienie.
Konsystencja:
Mięso soczyste i kruche.
Smak:
Lekko słodki smak charakterystyczny dla potraw z dziczyzny.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Pierwsze informacje potwierdzające pochodzenie Rysia Polskiego pochodzą z końca XIX w. „Gołąb Ryś. Die Luchs-Taube. The polisach Lynx pigeon. Ojczyzną jego całe dawno województwo krakowskie. Jest on gołębiem domowym/strzechowym po wsiach hodowanym (…)” (S. Łodzia-Baranowski, „Projekt do terminologii gołębi polskich”, Lwów 1901). Kolejny opis rasy pochodzi z miesięcznika „HODOWCA DROBIU” nr 1/1900, gdzie autor Antonio Krzyżanowski stwierdza: „Gołąb ten pochodzi z okolic Krakowa, jest bezsprzecznie jednym z najpożyteczniejszych gołębi. Wielkość jego, płodność, troskliwość w wychowaniu młodych, wytrzymałość na wszelkie zmiany powietrza a wreszcie niewybredność w pożywieniu gdyż najchętniej sam po polach żeruje, postawiły go na pierwszym miejscu między gołębiami pożytecznymi nie tylko u naszych ale i zagranicznych hodowców, szczególniej zaś w Niemczech, gdzie bywa setkami rocznie od nas sprowadzany”.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:20 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:20 administrator gov.pl