Tymianek z Fajsławic
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-06-12 W kategorii Warzywa i owoce W województwie woj. lubelskim
Wygląd:
Silnie rozgałęziona krzewina z rodziny wargowych. Ze zdrewniałych, czterokanciastych łodyg wyrastają zielone pędy z naprzeciwlegle ułożonymi drobnymi wąskimi listkami, owłosionymi od spodu i podwiniętymi na brzegach. W kątach górnych liści wyrastają małe kwiaty zebrane w kwiatostany główkowate lub wydłużone i przerywane.
Kształt:
Łodygi rośliny są czterokanciaste, liście mają kształt podłużnie owalny, są podwinięte na brzegach. Kwiaty mają kształt kielichów, zebrane w kwiatostany.
Rozmiar:
Roślina rosnąca do wysokości od 10 cm do 40 cm.
Barwa:
Łodygi zdrewniałe z zielonymi pędami. Liście szarozielone, kwiaty białe, różowoczerwone, czerwono-fioletowe lub szkarłatne.
Konsystencja:
Sztywne gałązki o wiotkich końcach. Liście miękkie. Gałązki ziela suszonego sztywne, a liście kruszą się.
Smak:
Tymianek charakteryzuje się gorzkawym, pikantnym smakiem i intensywnym orzeźwiającym ziołowym zapachem wynikającym z zawartości olejku tymolowego. Cała roślina wydaje silną, aromatyczną woń.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Dawniej upodobania smakowe Polaków kreowane były nie tylko przez kucharskie osobowości, lecz także wskutek rosnącego zainteresowania ziołami i przyprawami kolonialnymi. Praktyka potwierdzała, że obok walorów sensorycznych zioła posiadają właściwości konserwujące, hamujące rozwój chorobotwórczej mikroflory w potrawach.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:13 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:13 administrator gov.pl