W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Puławach o pszczelarstwie

05.03.2024

– Polska wnosi istotny wkład w dobrostan pszczelarstwa europejskiego. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej mamy ponad 2 miliony 350 tysięcy rodzin pszczelich – powiedział dziś sekretarz stanu Jacek Czerniak. Minister podkreślił, że zarówno w roku 2022, jak i w 2023 odnotowaliśmy w Polsce bardzo dobre zbiory miodu, to jest około 24 tysiące ton rocznie.

Sekretarz stanu Jacek Czerniak podczas konferencji (fot. Instytut Ogrodnictwa-PIB)

Wiceminister rolnictwa Jacek Czerniak uczestniczył w 61. Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Puławach. Miasto to, to miejsce, które w pierwszych dniach marca gromadzi przedstawicieli nauki oraz pszczelarzy. – Ufam, że bogaty program konferencji i gościnność Lubelszczyzny na długo zapadną w pamięci jej uczestnikom – mówił wiceminister.

120 milionów złotych w ramach Interwencji pszczelarskich Planu Strategicznego

Jacek Czerniak zauważył, że pomimo tego, że pszczelarze borykają się z wieloma problemami, na przykład wysoką śmiertelnością pszczół czy trudną walką z warrozą, to w ostatnich latach systematycznie przybywa w Polsce zarówno pszczelarzy, jak i rodzin pszczelich. Stało się to możliwe dzięki skutecznej pracy branży pszczelarskiej oraz zaangażowaniu znacznych środków publicznych. Na ten rok w ramach Interwencji pszczelarskich Planu Strategicznego oraz krajowych płatności do przezimowanych rodzin pszczelich, zabezpieczono w budżecie łącznie ponad 120 milionów złotych.

Znakowanie miodów

Sekretarz stanu Jacek Czerniak poinformował, że 18 kwietnia bieżącego roku wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 13 października 2023 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie znakowania poszczególnych rodzajów środków spożywczych. Celem nowelizacji przepisów była poprawa identyfikacji miodów na rynku w zakresie państwa pochodzenia. Po ich wejściu w życie, jeśli miód będzie mieszanką miodów pochodzących z więcej niż jednego państwa, to na etykiecie będzie należało podać nazwy wszystkich państw pochodzenia, w których miód został zebrany. – Wiem, że pszczelarze czekali na tę zmianę przepisów – zaznaczył wiceszef resortu rolnictwa.

61. Naukowa Konferencja Pszczelarska

Z szacunkiem i uznaniem odnoszę się do pracy pszczelarzy oraz działań na rzecz pszczelarstwa. Dzisiejsza Konferencja przyczynia się do upowszechniania wiedzy o roli pszczoły w życiu człowieka i jej wpływie na środowisko naturalne – podkreślił wiceminister Czerniak i dodał, że działania takie służą zarówno rolnictwu, jak i konsumentom.

Konferencja organizowana jest przez Instytut Ogrodnictwa – Państwowy Instytut Badawczy, Zakład Pszczelnictwa w Puławach oraz Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe.

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}