W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W Zamościu o cukrze i nie tylko

06.11.2019

Sytuacja na krajowym, europejskim i światowym rynku cukru oraz przyszłość uprawy buraków cukrowych i produkcji cukru w Polsce to główne tematy, które były omawiane dziś podczas konferencji pt. „Burak - Cukier - Perspektywy”.

Konferencja w Zamościu

– Musimy utrzymać uprawę buraków w Polsce, to jest ważna gospodarczo roślina, ponieważ dla bardzo wielu gospodarstw dochody z tej uprawy są w budżecie znaczące. Roślina ta jest ważna dla środowiska i odgrywa także dużą rolę w płodozmianie – powiedział uczestniczący  w konferencji  minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że zagrożeń na rynku cukru jest dużo i trzeba o nich rozmawiać właśnie z rolnikami i producentami cukru. Według ministra Ardanowskiego bardzo ważna na tym rynku jest rola Krajowej Spółki Cukrowej.

– To nasz narodowy holding spożywczy, który będzie obudowywany kolejnymi firmami, które będą zajmowały się działalnością także w innych obszarach rolnictwa. Chcemy wspierać KSC również dywersyfikując jej produkcję, tak aby można było utrzymać produkcje cukru w sytuacji kiedy dochody z uprawy buraków na świecie spadają, a produkcja z nich cukru jest coraz bardziej kwestionowana i wypierana przez trzcinę cukrową, która daje cukier tańszy – podkreślił minister Ardanowski.

Minister zamierza zorganizować w najbliższym czasie spotkanie z koncernami niemieckimi, które działają na rynku cukru w Polsce i mają w nim udział większy niż KSC.

– Chcę, aby także one przedstawiły swoje strategie w zakresie utrzymania produkcji buraków i uczciwego wynagradzania plantatorów za ich ciężką pracę. Chcę, abyśmy nie byli zaskakiwani, jak miało to miejsce w tym roku, nagłym zamykaniem cukrowni – poinformował szef resortu rolnictwa.

Nawiązując do przyszłości wspólnej polityki rolnej UE  minister Ardanowski podkreślił, że  ma być w  niej przekonanie, iż nie tylko wymiar ekonomiczny ma sens, ale także wymiar rolnictwa zrównoważonego.

– W strukturze zasiewów w naszym kraju 70 proc. stanowią zboża, a w dużej mierze jest to kukurydza. Jeżeli będziemy taki stan utrzymywać, to doprowadzimy do zdegradowania polskich gleb. Musimy się zastanowić co chcemy zostać naszym następcom, czy chcemy żeby była to pustynia i klepisko – pytał minister.

Szef resortu zaznaczył, że znajomość praw gleby i zachodzących w niej procesów  jest obecnie znikoma, dlatego proces jej wyjaławiania postępuje.

– Jeśli chcemy temu zapobiec to należy przywracać płodozmian, a tu rola buraków i innych roślin okopowych, jak również roślin bobowatych  jest bardzo duża –  mówił minister i zaznaczył, że sprawy rolnictwa trzeba widzieć znacznie szerzej.

– Cieszę się, że ze Związkiem Plantatorów Buraka Cukrowego mogę właśnie w taki sposób rozmawiać i nie tylko branżowy sposób patrzeć na przyszłość polskiego rolnictwa. Bo rolnictwo to system naczyń połączonych – podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Konferencja „Burak - Cukier – Perspektywy” organizowana jest cyklicznie przez Krajowy Związek Plantatorów Buraka Cukrowego, w tym roku odbywała się ona pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W konferencji wzięło udział ponad 200. przedstawicieli plantatorów buraka cukrowego, przemysłu cukrowniczego, partnerów branżowych mediów oraz administracji. 

Zdjęcia (3)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
07.11.2019 13:18 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
07.11.2019 07:37 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}