W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Warmińsko-mazurskie: chów trzody chlewnej na własne potrzeby w praktyce

02.06.2023

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wraz z sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szefem Rządowego Centrum Analiz Norbertem Maliszewskim przebywali dziś w województwie warmińsko-mazurskim. Podczas briefingu prasowego szef resortu rolnictwa przybliżył wprowadzone 10 maja 2023 r. uproszczenia dotyczące chowu trzody chlewnej na własne potrzeby.

foto główne

Wizyta w gospodarstwie rodzinnym

Szef resortu rolnictwa odwiedził 20-hektarowe gospodarstwo rolne w miejscowości Zdunki, gdzie na miejscu zapoznał się z prowadzeniem chowu trzody chlewnej na potrzeby własne – w myśl nowo wprowadzonych zasad. Właściciel gospodarstwa niedawno przekazał 17 ha w gospodarowanie dzieciom, a sam gospodaruje obecnie na 3 ha. Gospodarz jest bezpośrednim beneficjentem rozwiązań z początku maja.

– To gospodarstwo o wielkości około 20 hektarów, w Polsce średnia to nieco powyżej 11 ha, ale w kilku województwach to zaledwie 5 ha. Prowadzenie chowu trzody chlewnej na własne potrzeby zawsze było wpisane w naszą chłopską tradycję – podkreślił minister Robert Telus.

Chów trzody chlewnej na potrzeby własne – nowe zasady

Nowe rozporządzenie, które obowiązuje od 10 maja 2023 r., wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników i wprowadza zmiany polegające na zróżnicowaniu wymagań dla gospodarstw utrzymujących świnie wyłącznie w celu produkcji mięsa na użytek własny.

Należy pamiętać, że nie wszystkie wymagania zostały zniesione. Mięso pochodzące ze świń ubitych na własny użytek musi być przeznaczone na własne, domowe potrzeby i nie może być wprowadzane do obrotu.

Liczba świń, które będą utrzymywane dla zaspokojenia potrzeb danego gospodarstwa, będzie więc ograniczona możliwościami konsumpcyjnymi tego gospodarstwa.

Co do zasady należy przyjąć, że z punktu widzenia przeciętnego gospodarstwa domowego liczba świń przeznaczonych do chowu w celu produkcji mięsa na własny użytek wynosić może przeciętnie 10 sztuk w danym roku, przy czym dopuszcza się utrzymywanie w takim gospodarstwie lochy.

Ponadto wszystkich rolników nadal obowiązują pozostałe wymagania i zakazy wynikające z rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 10 sierpnia 2021 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń oraz z pozostałych aktów prawnych.

– Nie jest prawdą, że zwalniamy z bioasekuracji. Ona będzie, ale w ograniczonym zakresie. Będziemy tę sytuację stale monitorować i w razie potrzeby podejmować odpowiednie decyzje – zapewnił szef resortu rolnictwa.

 

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}