Wątrobianka krzczonowska
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-03-17 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. lubelskim
Wygląd:
Wyrób w osłonce naturalnej, na przekroju widoczny szaro-różowy farsz z drobinkami przypraw.
Kształt:
Pęto, na przekroju okrągłe.
Rozmiar:
Pęta długości ok. 25 cm, waga ok. 0,5 kg.
Barwa:
Zewnętrzna jasno-szara, na przekroju różowo-szara z widocznymi zmielonymi przyprawami.
Konsystencja:
Jednolita masa, w dotyku miękka z cząstkami wątroby i podgardla.
Smak:
Charakterystyczny dla pasztetowej, delikatny z dodatkiem wątroby wieprzowej, wyczuwalne przyprawy: cebula, majeranek, sól.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Krzczonów to miejscowość położona na terenie regionu lubelskiego włączona w obszar Krzczonowskiego Parku Krajobrazowego. Wytwarzanie wyrobów mięsnych na tym obszarze ma tradycję sięgającą końca XIX wieku. Jest to związane z pojawieniem się pierwszych gospodarzy posiadających w swoich włościach zwierzęta hodowlane. Jednak największy rozkwit sztuki masarskiej przypada na lata po II wojnie światowej. Wówczas kilka masarzy otworzyło prywatną masarnię w Krzczonowie. Z niej też wyroby wędliniarskie z wieprzowiny znane były nie tylko w okolicy, ale w całym kraju. Wątrobianka przez niektórych nazywana pasztetową była produktem uboju gospodarczego wykonywanym natychmiast po zabiciu świni. Wyrób ten zawdzięcza swój wyjątkowy smak tradycyjnej recepturze, w której dodawane mięso z łopatki jest surowe, a nie jak w większości pasztetowych parzone lub obgotowywane. Kolejnym wyrazistym, charakterystycznym dla tego wyrobu dodatkiem jest cebula obsmażana na złoty kolor, na dobrym tłuszczu i rosół, często przygotowywany z drobiu lub z królika pochodzących od miejscowych rolników. Takie połączenie składników nadaje wątrobiance krzczonowskiej charakterystyczny łagodny smak. Dzięki walorom i bogactwu smaku, wątrobianka krzczonowska wpisała się na stałe w lokalną kuchnię wschodnich regionów Polski.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:22 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:22 administrator gov.pl