W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wizyta w ODR u uchodźców z Ukrainy

28.03.2022

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dziś z uchodźcami z Ukrainy, którzy przebywają w hotelu Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku. To jedna z wielu placówek instytucji podległych i nadzorowanych przez MRiRW, które od kilku tygodni pomagają uciekającym przed wojną Ukraińcom.

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas spotkania z uchodźcami z Ukrainy

- Przede wszystkim cieszę się, że możemy pomóc – podkreślił szef resortu rolnictwa podczas spotkania.

Wicepremier opowiedział o swoich wizytach w Ukrainie i o odwiedzanych miastach. Zwracał przy tym uwagę na serdeczność spotykanych ludzi. Podkreślił, że teraz Ukraińcy mogą liczyć na szczególną życzliwość Polaków.

- Tylko Polacy i Ukraińcy mają numer PESEL. Dzięki temu macie teraz takie same prawa jak Polacy. Macie prawo do opieki zdrowotnej, do pracy, do mieszkania, do korzystania ze żłobków, przedszkoli, szkół – poinformował wicepremier.

– Życzę Wam jak najszybszego powrotu do swoich domów. Jednak jeżeli nie będzie to możliwe tak szybko, to będziemy oczywiście dalej pomagać – zapewnił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Rozmowy kuluarowe

Szef resortu rolnictwa rozmawiał z poszczególnymi rodzinami, które dzieliły się swoimi doświadczeniami z ostatnich tygodni. Wysłuchał trudnych historii głównie ukraińskich  matek. Pytał o ich potrzeby i oczekiwania, o to jak się odnajdują w Polsce. Poza dramatycznymi opowieściami dorosłych były też sympatyczne rozmowy z dziećmi, żarty i anegdoty. Jak podkreślali pracownicy MODR, którzy od miesiąca z oddaniem i empatią pracują z Ukraińcami, u uchodźców widać potrzebę spokoju i normalności, bycia wysłuchanym oraz zapewnienia bezpieczeństwa i akceptacji.  

– Warszawa też była zniszczona po wojnie i odbudowaliśmy ją. Wasze miasta też będą odbudowane. Już o tym rozmawiamy – dodał wicepremier.

– W naszych sercach zawsze będzie miejsce dla państwa, dla polskiego narodu – zapewniła Ludmiła Volodymyrna z Perjasławia, która podziękowała w imieniu wszystkich uchodźców przebywających w ośrodku hotelowym MODR w Płońsku.

Żółto-niebieska pamiątka

Dzieci przygotowały żółto-niebieską flagę Ukrainy z odbitymi dłońmi, którą podarowały wicepremierowi w podzięce za gościnę i wsparcie.

W MODR w Płońsku Oddział Poświętne mieszka 60 osób z Ukrainy, wśród nich są dzieci, w tym dziewczynka leczona onkologicznie oraz osoby z niepełnosprawnościami słuchu i wzroku.

Uchodźcy przebywający w Płońsku pochodzą  głównie z Kijowa lub okolic, a także z Żytomierza, Ługańska czy Iwano-Frankiwska.

Starsze dzieci chodzą już w Płońsku do szkoły, młodsze czekają na przedszkole lub przebywają z opiekunami w MODR. Dorośli są w kontakcie z MOPS oraz służbą zdrowia, ponieważ wśród nich są także osoby z niepełnosprawnością. Przed nimi także spotkanie z przedstawicielami Urzędu Pracy, ponieważ znaczna część Ukraińców chciałaby pracować zawodowo.

Kilka rodzin zabrało też ze sobą swoje psy, które zostały zaszczepione, zbadane i zaczipowane.

Pomaganie łączy

Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku to jedna z wielu placówek w Polsce podległych lub nadzorowanych przez MRiRW. Pomoc rodzinom uchodźczym, jaką oferuje ODR, świadczona jest także m.in. w internatach przy szkołach rolniczych, nie tylko w województwie mazowieckim, ale także w lubelskim, podkarpackim czy zachodniopomorskim. Poza dachem nad głową w ośrodkach instytucji podległych i nadzorowanych przez MRiRW uchodźcy mają pełne wyżywienie i opiekę pracowników. Dzięki instytucjom oraz prywatnej pomocy pracowników ministerstwa uchodźcy otrzymali także doraźne wsparcie w postaci obuwia, ubrań czy koców, a nawet wanienek czy przewijaków. Zaangażowanie na rzecz uchodźców z Ukrainy połączyło w działaniu pracowników resortu oraz instytucji podległych i nadzorowanych, a pomoc wyszła poza ramy zawodowe.

Zdjęcia (19)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
29.03.2022 10:20 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
28.03.2022 18:47 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}