Polski Ład to lepsze perspektywy dla polskiej wsi
13.08.2021
Polski Ład dla rolnictwa to motyw przewodni wizyt premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim.
Polski Ład to lepsze perspektywy dla polskiej wsi. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił przesuniecie dodatkowych środków finansowych dla rolnictwa.
Wizyta w rodzinny gospodarstwie rolnym w Brzydowie
– Fundamentem bezpieczeństwa żywnościowego Polski jest polskie rolnictwo – zwrócił uwagę premier Mateusz Morawiecki podczas briefingu prasowego w miejscowości Brzydowo w gminie Ostróda.
Prezes Rady Ministrów poinformował, że będą podejmowane działania na rzecz odbudowy rynków lokalnych, a Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta sprawdzi czy na rynkach lokalnych nie działają monopole.
– Najwięcej wsparcia potrzebuje rolnik, któremu ciężko przebić się na rynek – podkreślił premier Morawiecki.
– Uruchamiamy program przywracający Polakom, polskim rolnikom, polskim konsumentom polskie produkty. Chcemy, aby ci rolnicy, którzy coś wyprodukują, mogli to przetworzyć w polskich przetwórniach, a później sprzedawać w polskich sklepach, na polskich lokalnych rynkach – dodał minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.
Szef resortu rolnictwa podkreślił również znaczenie zmian w zakresie rolniczego handlu detalicznego, które w maksymalny sposób ułatwią rolnikom sprzedaż wytworzonych w ich gospodarstwach produktów.
Premier z ministrem odwiedzili rodzinne gospodarstwo rolne Andrzeja Zakrzewskiego. Na powierzchni około 200 ha prowadzona jest tu produkcja roślinna, która obejmuje uprawę pszenicy ozimej i rzepaku ozimego.
W gospodarstwie odbyło się również spotkanie z ponad 100 rolnikami, a członkinie koła gospodyń wiejskich zaprezentowały swoje wyroby.
Spotkanie z Grupą Producentów Warzyw w Staryni
Z Brzydowa delegacja rządowa udała się do Staryni w powiecie malborskim, gdzie odwiedziła Grupę Producentów Warzyw FasGro, w której rolnikiem prowadzącym jest Zbigniew Puzio.
Premier Mateusz Morawiecki oraz minister Grzegorz Puda podkreślili rolę i znaczenie wspólnej pracy rolników w formie grupy producenckiej lub w formie spółdzielczej.
– Rolnictwo jest naszą dumą, potrzeba mu większego wsparcia ze strony państwa i większej współpracy pomiędzy samymi rolnikami – podkreślił premier Morawiecki.
– Apeluję do rolników, aby się dogadywali i wspólnie prowadzili prace, które mają na celu nie tylko produkcję, ale także zwiększenie możliwości sprzedaży – powiedział minister Puda.
Grupę FasGro tworzą średniej wielkości gospodarstwa. Początkowo liczyła ona 5 członków. Dziś w jej skład wchodzi 47 rolników, którzy łącznie uprawiają 2200 ha. Wiodącymi uprawami są: groszek, fasola szparagowa, kukurydza słodka, pszenica i burak cukrowy.
Grupa posiada nowoczesny park maszynowy. Sprzedaje kukurydzę, groch i fasolę preferując krótki łańcuch dostaw żywności.
Wizyta w rodzinny gospodarstwie rolnym w Miłoszewie
Ostatnim etapem wizyty premiera Mateusza Morawieckiego i ministra Grzegorza Pudy było rodzinne gospodarstwo rolne Mirosławy i Wojciecha Ellwart położone w Miłoszewie w powiecie wejherowskim.
Tutaj premier Mateusz Morawiecki zapowiedział szybkie utworzenie programu ubezpieczeniowego dla rolników. Według szefa rządu te nowe rozwiązania powinny obejmować nie tylko klęski żywiołowe, ale także kwestie wynikające z takich chorób zwierząt, jak afrykański pomór świń czy grypa ptaków.
– Możemy obiecać, że ten system zbudujemy w najbliższych miesiącach, aby był gotowy na następny sezon – zapowiedział premier Morawiecki.
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Puda po raz kolejny zaapelował o solidarność z rolnikami.
– Chcemy, aby wszyscy Polacy zrozumieli, że bez rolnika, bez jego produkcji i ciężkiej pracy nie ma możliwości zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił minister i dodał, że należy rolnikom przywrócić godność, która w pewnym sensie została im odebrana.
– Chcemy, aby rolnicy nie czuli się gorsi od osób mieszkających w mieście. Chcemy, aby młodzi ludzie chcieli zostać na wsiach, aby mieli zapewnione żłobki, szkoły, żeby ta funkcjonalność polskiej wsi zwiększyła się jeszcze bardziej – kontynuował szef resoru rolnictwa Grzegorz Puda.
Ostatnie, z odwiedzanych gospodarstw, to gospodarstwo o powierzchni 40 ha. Ukierunkowane jest na chów bydła mlecznego oraz produkcję mleka. Stado liczy 60 sztuk, w tym 40 krów dojnych i 20 jałówek. Od 10 lat gospodarstwo objęte jest oceną użytkowności mlecznej. Państwo Ellwart wielokrotnie korzystali z funduszy unijnych, które przeznaczali na zakup nowych maszyn rolniczych.
Podczas zwiedzania gospodarstwa goście mogli zapoznać się również z kaszubskim folklorem oraz spróbować regionalnych specjałów, które przygotowało Koło Gospodyń Wiejskich.
Zdjęcia (9)
- Ostatnia modyfikacja:
- 13.08.2021 13:21 Iwona Chromiak
- Pierwsza publikacja:
- 13.08.2021 12:13 Iwona Chromiak