Wolańska kura nadziewana – peerelka
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-10-07 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. małopolskim
Wygląd:
Tuszka drobiowa, w kolorze złocistym, z brązową, przypieczoną skórką, nadziewana mięsną masą.
Kształt:
Kształt tuszki drobiowej z widocznymi udkami i małymi skrzydełkami, z dekoracją w postaci głowy z szyją i ogona. Na przekroju kształt owalny.
Rozmiar:
W zależności od wagi kury, najczęściej ok. 2-2,2 kg, długość ok. 35 cm, szerokość ok. 17 cm, wysokość ok. 8 cm.
Barwa:
Barwa złocisto-brązowa, z lekkim połyskiem. Na przekroju beżowo-różowe nadzienie z żółto-kremowo-zielonymi nieregularnymi drobinami. Elementy dekoracyjne białe z akcentami czerwonymi i zielonymi.
Konsystencja:
Konsystencja zwarta. Mięso miękkie i soczyste. Nadzienie zwarte i miękkie. Skórka nieco twardsza, chrupiąca.
Smak:
Delikatny smak, z dominującą nutą mięsną (kurczaka), wzbogacony aromatem pieczonego mięsa (drobiowego i wieprzowego), z zapachem natki pietruszki.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
„Wolańska kura nadziewana – peerelka”, ze wsi Wola Rzędzińska, w powiecie tarnowskim, w Małopolsce, to potrawa pochodząca z lat 80. XX w. Produkt ten wywodzi się z czasów PRL-u, z okresu kryzysu gospodarczego, gdy żywność była reglamentowana. Wtedy też we wsi z gospodarką o charakterze rolniczo-hodowlanym, bazując na dostępnych surowcach z własnych hodowli, a także z uprawianych warzyw mogły tworzyć się i rozwijać tradycje kulinarne. „Trzeba było coś na tym stole postawić i gości czymś poczęstować. Wtedy się wymyślało, bo w sklepach były pustki. Trzeba było mieć kartki” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami Woli Rzędzińskiej). Kura nadziewana to potrawa zakorzeniona w tutejszej kuchni, posiadająca ponad 35-letnią tradycję, która kontynuowana jest do dnia dzisiejszego. Do wykonania „wolańskiej kury nadziewanej – peerelki” potrzebne są następujące składniki: kura (brojler); mielone mięso wieprzowe (z łopatki lub karkówki); filet z kurczaka; płatki kukurydziane; jajka; zielona nać z pietruszki; olej lub oliwa; przyprawy: sól, pieprz, kurkuma. Do dekoracji: ser biały; papryka w proszku; ziarenka ziela angielskiego lub pieprzu; marchewka lub czerwona papryka; liście pora lub gałązki kopru, zielonej naci pietruszki, ewentualnie bukszpan. Większość z wymienionych produktów pochodzi z gospodarstw mieszkańców Woli Rzędzińskiej. Kura (brojler) jest luzowana z kości i marynowana w oleju z przyprawami (solą, pieprzem i kurkumą); nadziewana farszem z mielonego mięsa wieprzowego, jaj, płatków kukurydzianych i zielonej naci pietruszki, który przekłada się pasami filetu z kurczaka. Tak przygotowaną kurę piecze się w piekarniku w temperaturze ok. 180-200°C, przez ok. 2 godziny. Po wystudzeniu całość należy udekorować masą z białego sera, uformowaną na kształt głowy z szyją i kupra, a detale wykonuje się z warzyw i liści (ziarna pieprzu, marchew, papryka, liście pora lub gałązki kopru, bądź zielonej naci pietruszki albo bukszpanu). „Wolańska kura nadziewana – peerelka” pełniła rolę wędliny (na zimno) i dania obiadowego. „Potrawa, jako że była wykwintna, smaczna i ładnie udekorowana stanowiła atrakcyjną ozdobę stołu, była i jest przygotowana na różne okazje. Były to: chrzciny, komunie, wesela, jubileusze (np. okrągłe urodziny, rocznice ślubu), oświadczyny. Podawano ją także w święta Wielkanocne” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami Woli Rzędzińskiej). „Wolańska kura nadziewana – peerelka” podawana jest na dożynkach, kiermaszach, pokazach, konkursach. Na 8. Małopolskim Festiwalu Smaku w 2012 r., w półfinale w Tarnowie, produkt otrzymał Grand Prix i wyróżnienie w krakowskim finale konkursu (25-26.08.2012 r.).
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:04 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:04 administrator gov.pl