WPR po 2020 roku
16.09.2019
W ministerstwie odbyło się pierwsze spotkanie Zespołu do spraw opracowania Planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2021–2027.
- Dzisiejsze spotkanie jest okazją do podsumowania dotychczasowych prac prowadzonych z udziałem ekspertów instytutów naukowych podległych ministrowi rolnictwa. Pracowali równolegle eksperci w zakresie celów gospodarczych, środowiskowych i społecznych - powiedział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.
Zespół jest organem pomocniczym Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który ma go wspierać w zakresie opracowania Planu strategicznego WPR 2021–2027, m.in. w odniesieniu do analizy SWOT, oceny potrzeb, propozycji interwencji realizowanych po 2020 r.
Dotychczasowe prace pozwoliły na opracowanie projektu diagnozy sytuacji na obszarach wiejskich w tym rolnictwa, pierwszych projektów analiz SWOT dla dziewięciu celów WPR oraz propozycje potrzeb. Spotkanie Zespołu było okazją do przedstawienia stanu prac na poziomie UE nad ramami finansowymi i prawnymi przyszłej WPR oraz dyskusji. Zakłada się, że we wrześniu br. odbędzie się pierwsza konferencja z udziałem organizacji działających na rzecz obszarów wiejskich oraz rolnictwa, podczas której zostanie zaprezentowany stan prac w tym zakresie.
Opublikowany w 2018 r. pakiet legislacyjny dla WPR po 2020 zakłada fundamentalną zmianę modelu wdrożeniowego tej polityki. Każdy kraj będzie zobowiązany do opracowania Planu Strategicznego WPR. Plan obejmował będzie całość interwencji WPR|, tj. płatności bezpośrednie, normy i wymogi w zakresie warunkowości, działania II filaru oraz działania sektorowe w zakresie rynków rolnych. Zasadniczej zmianie ulegnie też system monitorowania i raportowania w zakresie osiągania celów WPR powiązany z systemem rozliczeń.
Zdjęcia (10)
- Ostatnia modyfikacja:
- 18.09.2019 09:54 Iwona Chromiak
- Pierwsza publikacja:
- 18.09.2019 09:24 Iwona Chromiak