W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie działkowców

10.05.2022

Rodzinne ogrody działkowe (ROD) otrzymają wsparcie unijne na zwiększanie terenów zieleni oraz działania ekologiczne ograniczające hałas i zanieczyszczenie powietrza oraz chroniące zwierzęta.

 Wspólne zdjęcie uczestników konferencji

Na realizację projektu z Funduszy Europejskich przeznaczonych zostało 50 mln zł. Kwota ta zostanie rozdysponowana przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) wśród stowarzyszeń zrzeszających działkowców.

Znaczenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych

Rodzinne Ogrody Działkowe wzbogacają tereny zielone w miastach i miasteczkach, są ważnym hobby, stanowią źródło satysfakcji i radości wielu milionów Polaków, także tych będących na emeryturze – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę, że chociaż uprawa warzyw i owoców na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych nie jest rolnictwem konwencjonalnym, to jest również produkcją żywności i to żywności wysokiej jakości. 

– Cieszę się, że podlegająca mojemu resortowi Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa będzie czynnie uczestniczyć w tej wyjątkowej inicjatywie. Jestem przekonany, że jej wieloletnie doświadczenie w dysponowaniu funduszami europejskimi zapewni sukces inicjowanemu dziś przedsięwzięciu – dodał wicepremier.

Współpraca resortów

W realizację projektu zaangażowane są: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Mamy świadomość, jak ważną rolę w miastach pełnią rodzinne ogrody działkowe. To miejsca, gdzie można wypoczywać, obcować z przyrodą, ale przede wszystkim to zielone płuca miast. ROD mają bezpośredni wpływ na ekosystemy miejskie – przewietrzanie czy ograniczenie spływu wód opadowych. Dlatego o te tereny musimy dbać w sposób szczególny – powiedział minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.

– Blisko 5 tysięcy rodzinnych ogródków działkowych to nie tylko 125 lat tradycji, ale także blisko 44 tysiące ha powierzchni biologicznie czynnej, nieoceniony rezerwuar fauny i flory oraz sposób na aktywny, międzypokoleniowy, wypoczynek około 4 milionów Polaków – podkreślił wiceminister klimatu i środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński.

Podpisanie porozumienia

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Halina Szymańska i prezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Przemysław Ligenza podpisali porozumienie o współpracy.

Przeznaczenie środków

Działkowcy będą mogli otrzymać dofinansowanie do działań zwiększających powierzchnię zieleni, w tym zakładanie zielonych ekranów ograniczających hałas i zanieczyszczenie powietrza. Wsparciem objęte będą również działania poprawiające stan zieleni oraz warunki jej utrzymania, w tym wykorzystanie wody opadowej i sprzyjanie owadom zapylającym, a także innym zwierzętom ważnym dla roślin i środowiska.

Fundusze Europejskie pozwolą również na realizację małej infrastruktury wodno-ściekowej, energetycznej oraz o charakterze prozdrowotnym i prospołecznym.

Wszystkie działania w ramach projektu wpisują się w osiągnięcie celu strategicznego, jakim jest ochrona miejskiego środowiska oraz adaptacja do zmian klimatu.

 

Zdjęcia (12)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.05.2022 12:56 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
10.05.2022 11:09 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}