W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyzwania sektora rolno-spożywczego: spotkanie z przedstawicielami Krajowej Izby Gospodarczej

21.11.2024

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski uczestniczył dzisiaj w spotkaniu przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej (KIG) oraz w posiedzeniu komitetu KIG, które były okazją do podsumowania polskiego członkostwa w Unii Europejskiej i szans wykorzystanych przez polski sektor rolno-spożywczy. Podczas spotkań omówiono również wyzwania, przed którymi stoi sektor w kontekście zbliżającej się prezydencji Polski w Radzie UE i dalszej integracji.

Minister Czesław Siekierski podczas spotkania Prezydium KIG (fot. MRiRW)

Polska akcesja do UE

Minister Czesław Siekierski podkreślił, że z perspektywy 20 lat można z pełnym przekonaniem stwierdzić, iż Polska była dobrze przygotowana do akcesji do Unii Europejskiej.

– Z ogromną satysfakcją mogę powiedzieć, że nie spełniły się obawy dotyczące zalania polskiego rynku europejską żywnością. Nie da się też ukryć, że polskie rolnictwo przeszło ogromną metamorfozę w ciągu tych 20 lat – powiedział minister Siekierski.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że na przestrzeni 20 lat znacznie zmieniły się struktura gospodarstw rolnych oraz skala produkcji. Zmniejszyła się liczba gospodarstw, przy jednoczesnym zwiększeniu się ich areału. Ponadto Polska jest obecnie znaczącym w Europie eksporterem mięsa drobiowego i mleka.

– Obecnie eksportujemy 40 proc. produkowanej żywności. W ujęciu finansowym jest to 10-krotny wzrost na przestrzeni 20 lat naszej obecności w Unii Europejskiej – podkreślił minister Siekierski.

Prezydencja w Radzie UE

– W kontekście sektora rolnego i spożywczego celem polskiej prezydencji będzie wniesienie uwag do przyszłej WPR oraz budżetu przeznaczanego na rolnictwo. Chcemy również poddać dalszej analizie obecne zapisy Zielonego Ładu – powiedział minister Czesław Siekierski.

Minister zaznaczył również, że rolą Polski podczas prezydencji będzie przede wszystkim konsolidacja interesów państw członkowskich.

– Musimy dbać o wspólny, europejski interes. Naszym zadaniem jest wypracowanie takiego kompromisu, który będzie łączył, a nie dzielił – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Problemy i wyzwania

Minister omówił bieżące problemy i wyzwania, które stoją nie tylko przed polskim, lecz także europejskim rolnictwem, m.in. dotyczące Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), Zielonego Ładu, rosyjskiej agresji na Ukrainę i umowy UE – Mercosur.

Minister Siekierski zaznaczył, że gdy w 2019 r. ustalana była treść umowy pomiędzy UE a Mercosur sytuacja geopolityczna była zupełnie inna niż obecnie.

– Umowa w proponowanym kształcie nie uwzględnia specyficznych warunków sektora rolnego, który szczególnie ucierpiał m.in. w wyniku konsekwencji rosyjskiej agresji na Ukrainę czy niekorzystnych zjawisk pogodowych, a jej przyjęcie będzie miało konsekwencje dla całej unijnej gospodarki – powiedział minister Siekierski.

Minister podkreślił również, że wszystkie działania, które obecnie podejmuje resort rolnictwa, i które będą podejmowane podczas naszej prezydencji w Radzie UE, są ukierunkowane na wymierne wsparcie polskiego sektora rolno-spożywczego.

Zdjęcia (10)

{"register":{"columns":[]}}