W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XLVII Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych rozstrzygnięty

07.12.2023

W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyło się dziś podsumowanie 47 edycji Ogólnopolskiego Konkursu Jakości Prac Scaleniowych.

foto główne

Jakość prac scaleniowych

– Laureaci konkursu gwarantują wysoką jakość prac scaleniowych zmieniających krajobraz obszarów wiejskich, które aktywnie włączają się w proces modernizacji całych regionów – podkreśliła minister Anna Gembicka w liście skierowanym do laureatów.

List odczytał szef gabinetu politycznego Tomasz Sińczak.

Szefowa resortu rolnictwa złożyła życzenia laureatom podkreślając ich zaangażowanie i fachowość, dzięki którym utrzymuje się wysoka jakość trudnych prac scaleniowych. Minister Gembicka szczególnie wyróżniła geodetów upoważnionych przez starostów do opracowania planów prac scaleniowych.

– Scalanie gruntów jest podstawowym narzędziem umożliwiającym kompleksowe zmiany rolniczej przestrzeni produkcyjnej – zwróciła uwagę minister Anna Gembicka w swoim liście do laureatów.

Wyniki 47 edycji Konkursu Scaleniowego

W wyniku rozstrzygnięć podjętych przez Oddziałowe Sądy Eliminacyjne działające w Urzędach Marszałkowskich, do udziału w Konkursie zostało zgłoszonych 19 prac:

  1. 9 prac w kategorii – projekty scaleń gruntów zakończone w latach 2018-2023,
  2. 9 prac w kategorii – założenia do projektów scaleń gruntów przewidziane do realizacji w ramach działania „Inwestycje w środki trwałe”, poddziałania „Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,
  3. 1 praca w kategorii – projekty scaleń gruntów przeprowadzone w związku z budową autostrad.

Główny Sąd Konkursowy, po dokonanej ocenie nadesłanych projektów scaleń gruntów wykonanych przez Biura Geodezji i Terenów Rolnych postanowił przyznać:

  • pierwsze miejsce – zespołowi geodetów Dolnośląskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych we Wrocławiu, za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Piława Dolna i część wsi Owiesno, gm. Dzierżoniów, pow. dzierżoniowski, pow. obiektu: 2 030 ha;
  • drugie miejsce – zespołowi geodetów Podkarpackiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Rzeszowie, za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Kramarzówka, gm. Pruchnik, pow. jarosławski, pow. obiektu: 1 873 ha;
  • trzecie miejsce – zespołowi geodetów Krakowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Krakowie, za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Wysoka, gm. Jordanów, pow. suski, pow. obiektu: 1 442 ha;
  • wyróżnienie – zespołowi geodetów Małopolskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Tarnowie, za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Sękowa, gm. Sękowa, pow. gorlicki, pow. obiektu: 1 157 ha;
  • wyróżnienie – zespołowi geodetów Beskidzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Żywcu, za wykonanie projektu scalenia gruntów obiektu Rudniki, gm. Włodowice, pow. zawierciański, pow. obiektu: 773 ha.

Główny Sąd Konkursowy, po ocenie nadesłanych założeń do projektów scaleń gruntów wykonanych przez Biura Geodezji i Terenów Rolnych postanowił przyznać:

  • pierwsze miejsce – zespołowi geodetów Wojewódzkie Biuro Geodezji w Białymstoku, za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Wierzchuca i inne, gm. Drohiczyn, pow. siemiatycki, pow. obiektu: 1 445 ha;
  • drugie miejsce – zespołowi geodetów Częstochowskiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Częstochowie, za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Baby, Jacków, Widzówek, gm. Kruszyna, pow. częstochowski, pow. obiektu: 1 898 ha;
  • trzecie miejsce – zespołowi geodetów Wojewódzkiego Biura Geodezji i Urządzania Terenów Rolnych w Lublinie, za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Luszawa, Las Wsi Luszawa, Tyniec, gm. Ostrówek, pow. lubartowski, pow. obiektu: 1 125 ha;
  • wyróżnienie – zespołowi geodetów Mazowieckiego Biura Geodezji i Urządzeń Rolnych w Ostrołęce, za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Ratyniec, gm. Sterdyń, pow. sokołowski, pow. obiektu: 1 220 ha;
  • wyróżnienie – zespołowi geodetów Wojewódzkiego Biura Geodezji i Terenów Rolnych w Gdańsku, za opracowanie założeń do projektu scalenia gruntów obiektu Królewo i Krasnołęka, gm. Stare Pole, pow. malborski, pow. obiektu: 1 091 ha.

Historia i znaczenie konkursu

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi organizuje Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych, przy współudziale Stowarzyszenia Geodetów Polskich, od 1970 roku. Jest to dodatkowa forma promowania prac urządzeniowo-rolnych związanych z tworzeniem korzystniejszych warunków gospodarowania w rolnictwie.

Ogólnopolski Konkurs Jakości Prac Scaleniowych jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020.

Scalanie gruntów jest narzędziem ułatwiającym restrukturyzację i modernizację gospodarstw rolnych, w tym prowadzenie produkcji rolnej i ograniczenie kosztów ponoszonych w gospodarstwie. To narzędzie, które poprawia konkurencyjność gospodarstw rolnych oraz otwiera drogę do wprowadzania nowoczesnych technologii. Scalanie gruntów umożliwia również racjonalne wykorzystanie zasobów ziemi uprawnej, poprzez dostosowanie rozłogu gruntów i istniejącej infrastruktury do potrzeb gospodarstw rolnych.

Środki finansowe na scalanie gruntów

Od 1 maja 2004 r., czyli od wejścia Polski do UE, do 2023 r. na działanie „Scalanie gruntów” zostały przeznaczone 604 mln euro. Środki te pozwoliły zrealizować 324 projekty scaleniowe, o łącznej powierzchni blisko 288 tys. ha gruntów. Scaleniem gruntów objęto ponad 63 tys. (63 324) gospodarstw rolnych i ponad 501 tys. działek ewidencyjnych. W wyniku przeprowadzonych scaleń gruntów poprawił się rozłóg gruntów w poszczególnych gospodarstwach, a liczba działek ewidencyjnych zmniejszyła się o 44 proc. Nowoczesna infrastruktura drogowa usprawniła pracę rolnikom oraz uczyniła te obszary atrakcyjnymi nie tylko dla mieszkańców wsi.

Dostrzegając korzystny wpływ scaleń gruntów na rozwój polskiej wsi, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w obecnej perspektywie finansowej, w ramach PROW 2014-2020 przeznaczył 423 mln euro na ich realizację. W nowej perspektywie finansowej w ramach PS WPR na lata 2023-2027, Minister przeznaczył środki w wysokości 136 mln euro. To wstępna kwota, która może zostać zwiększona. Planowany termin pierwszego naboru wniosków o przyznanie pomocy to czerwiec 2024 roku. W ramach PS WPR 2023-2027, obok dotychczasowych celów stawianych scaleniom gruntów, podejmowane będą inwestycje przyczyniające się do zwiększenia retencji wodnej na gruntach rolnych (mała retencja wodna, w tym tworzenie lub odtworzenie śródpolnych oczek wodnych, mokradeł, czy małych zbiorników wodnych) oraz zawierające rozwiązania ukierunkowane na ochronę przyrody i ochronę środowiska (zachowanie zadarnionych skarp oraz zachowanie lub wyznaczanie pasów ochronnych o charakterze zakrzewień lub zadrzewień śródpolnych, wyznaczenie granicy polno-leśnej czy strefy buforowej wzdłuż cieków wodnych).

Wideo

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}