W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wsparcie na zadrzewienia śródpolne

Zadrzewienia śródpolne

Zadrzewienia śródpolne stanowią element krajobrazu istotny dla zachowania bioróżnorodności obszarów rolnych. Są miejscem bytowania wielu organizmów, zapewniają bazę pokarmową m.in. dla ptaków i owadów zapylających, wspomagając tym samym utrzymanie równowagi ekologicznej w systemach rolniczych.

Zadrzewienia śródpolne są ważne dla produkcji rolnej poprzez m.in. zwiększanie krajobrazowej retencji wody, ograniczanie skutków suszy i zapobieganie erozji glebowej. Odgrywają też ważną rolę w ochronie jakości wód. Zadrzewienia chronią glebę przed wiatrem, przeciwdziałają wymywaniu cząstek gleby podczas ulew. Dzięki głębokiemu systemowi korzeniowemu drzewa poprawiają obieg składników odżywczych i zwiększają przyrost materii organicznej w glebie, która w konsekwencji efektywniej zatrzymuje wodę.

Dostrzegając istotną rolę zadrzewień na obszarach wiejskich, w tym m.in. związaną ze zwiększeniem retencji wodnej, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi już w 2022 r. umożliwiło ubieganie się o wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 (PROW 2014-2020). Od 2023 r. wsparcie na tworzenie zadrzewień śródpolnych kontynuowane jest w ramach Planu Strategicznego (PS 2023-2027), w ramach którego przewidziano kwotę wsparcia od 10 tys. zł/ha do 18 tys. zł/ha.

Dodatkowo rolnicy, którzy założyli zadrzewienie w ramach PROW 2014–2020 lub PS 2023–2027 uprawnieni są do 5-letniej premii z tytułu zadrzewień na ich pielęgnację i utrzymanie, w wysokości ok. 2,5 tys. zł/ha/rok. Wsparcie to zapewni realizację długotrwałych celów środowiskowych i korzyści finansowych dla rolnika tj. rekompensatę za podjęte zobowiązania.

Na interwencję Tworzenie zadrzewień śródpolnych przewidziano w PS 2023-2027 budżet 6 mln. euro.

Od 2023 r. w ramach PS 2023-2027 oprócz kontynuacji działań zadrzewieniowych uruchomione zostało wsparcie na zakładanie i utrzymanie systemów rolno-leśnych.

Jest to użytkowanie gruntu rolnego, na którym drzewa lub krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze. To wielofunkcyjne użytkowanie gruntu przynosi korzyści środowiskowo-klimatyczne, dzięki zwiększeniu infiltracji oraz ochronie wód powierzchniowych. Systemy rolno-leśne, w których drzewa i krzewy stanowią część pastwiska dają zwierzętom schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, dzięki temu podnoszą ich dobrostan, co przekłada się na poprawę produktywności i stanu zdrowia zwierząt.

Mając na uwadze wielokierunkowe funkcje systemów rolno-leśnych w PS 2023-2027 przewidziano wparcie na ich założenie, w wysokości od ok. 3 tys. zł/ha do 7 tys. zł/ha oraz 5-letnią premię na ich utrzymanie, w wysokości 300 zł/ha/rok. W PS 2023-2027 na założenie systemów rolno-leśnych przewidziano budżet 6 mln. euro.

Więcej informacji, dotyczących wsparcia na tworzenie zadrzewień, jak również zakładanie systemów rolno-leśnych ramach PS na lata 2023-2027 można znaleźć w zakładce: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/inwestycje-i-premie-lesnozadrzewieniowe.

Materiały

Do pobrania
Broszura​_informacyjna​_Interwencje​_leśno-zadrzewieniowe​_PS​_WPR​_2023–2027.pdf 20.48MB
Do pobrania
Agroleśnictwo​_-​_poradnik​_dla​_rolników​_i​_doradców​_rolnych​_IUNG.pdf 29.96MB
Do pobrania
Systemy​_rolno-leśne​_Interwencja​_realizowana​_w​_ramach​_Planu​_Strategicznego​_na​_lata​_2023-2027​_IUNG.pdf 16.90MB
{"register":{"columns":[]}}