W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarządzanie zasobami wodnymi

Wsparcie realizowane jest w ramach poddziałania - Wsparcie na inwestycje związane z rozwojem, modernizacją i dostosowywaniem rolnictwa i leśnictwa.

Zakres wsparcia/Beneficjent

Wsparcie skierowane jest do dwóch grup beneficjentów. Pierwszą stanowi Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (PGW WP), które będzie mogło realizować inwestycje w zakresie budowy, przebudowy lub remontu urządzeń wodnych lub budowli hydrotechnicznych na ciekach wodnych naturalnych albo sztucznych. Wnioskodawca będzie mógł się ubiegać o wsparcie do 10 mln zł na operację.

Druga grupa obejmuje gminy. W tym przypadku wsparcie będzie przeznaczone na budowę lub przebudowę otwartych zbiorników retencyjnych służących do gromadzenia wód opadowych, roztopowych, wód gruntowych lub wód płynących. Maksymalna kwota dofinansowania wynosi 500 tys. zł na operację (bez limitu na gminę).

Forma wsparcia

Pomoc jaką można otrzymać na wyżej wymienione operacje, przyznawana jest w formie refundacji do 100 proc. kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację inwestycji związanych ze zwiększaniem możliwości retencyjnych, przeciwdziałającym powodzi lub suszy w zlewniach rolniczych.

Dodatkowe informacje

PGW WP

PGW WP będzie mogło ubiegać się o dofinasowanie tylko do inwestycji, które zostały pozytywnie zaopiniowane przez powołany przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zespół opiniodawczo-doradczy. Ocena ekspertów była przeprowadzana w kontekście wpływu inwestycji na środowisko oraz poprawę stosunków wodnych na terenach użytkowanych rolniczo. Inwestycje, które znajdują się na liście zostały również wskazane do realizacji w ramach kluczowych strategicznych dokumentów planistycznych kraju m.in. w Planie Przeciwdziałania Skutkom Suszy czy Programie Przeciwdziałania Niedoborowi Wody. Obecnie na liście znajduje się 195 inwestycji.

Budżet na ten typ operacji wynosi ok 32 mln euro.

  • Kolejność przyznawania pomocy

Złożone przez PGW WP wnioski o pomoc zostaną poddane ocenie punktowej. Pomoc jest przyznawana z uwzględnieniem kryteriów punktowych według ustalonej kolejności. Właściwy organ samorządu województwa albo samorządowa jednostka uszereguje wnioski w kolejności od operacji, która uzyskała największą liczbę punktów, do operacji, która uzyskała najmniejszą liczbę punktów. Lista z informacją o kolejności przysługiwania pomocy zostanie podana do publicznej wiadomości oraz przekazana do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w celu sporządzenia listy krajowej. Następnie zostanie udostępniona na stronie internetowej Agencji.

Nabory wniosków o przyznanie pomocy w poszczególnych województwach zakończyły się 10 listopada 2023 r.

Gminy

W przypadku gmin pomoc przyznawana jest na budowę lub przebudowę otwartych zbiorników retencyjnych o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2 oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu, które będą gromadziły nie tylko wody opadowe i roztopowe ale będą mogły dodatkowo korzystać z wód gruntowych i wód płynących, np. w rowach melioracyjnych. Dodatkowo za koszty kwalifikowalne obejmujące infrastrukturę towarzyszącą będzie można uznać m.in. koszty urządzania stref buforowych (ekotonowych) służących redukcji zanieczyszczeń spływających do zbiornika, urządzania wodopojów - o łagodnym pochyleniu zejścia dla zwierząt (dzikich) do wody, umocnienia wlotów i wylotów, upustów, przelewów, przewałów.

Inwestycja będzie mogła zostać zrealizowana w miejscowości należącej do gminy wiejskiej, gminy miejsko-wiejskiej (z wyłączeniem miast liczących powyżej 5 tys. mieszkańców), gminy miejskiej (z wyłączeniem miejscowości liczących powyżej 5 tys. mieszkańców).

Budżet na ten typ inwestycji wynosi ok 85 mln euro z zastosowaniem limitów środków dostępnych w poszczególnych województwach.

  • Kolejność przyznawania pomocy

Podobnie jak w przypadku PGW WP wnioski o pomoc zostaną poddane ocenie punktowej z uwzględnieniem kryteriów punktowych, z tą jednak różnicą, że ostateczna lista operacji możliwych do sfinansowania w ramach limitów środków dostępnych w poszczególnym województwie, będzie podana do publicznej wiadomości przez właściwy organ samorządu województwa albo samorządową jednostkę, a nie przez ARiMR.

Nabór wniosków

Właściwy organ samorządu województwa albo samorządowa jednostka podaje do publicznej wiadomości, na stronie internetowej urzędu marszałkowskiego albo samorządowej jednostki, ogłoszenie o naborze wniosków o przyznanie pomocy nie później niż 30 dni przed dniem planowanego rozpoczęcia terminu składania tych wniosków.

Wnioski o przyznanie pomocy można składać w urzędach marszałkowskich albo w samorządowych jednostkach, w terminach określonych w ogłoszeniu.

Legislacja

{"register":{"columns":[]}}