Zielony Tydzień w Berlinie – rozmowy na marginesie targów
17.01.2025
W czasie berlińskich targów Grüne Woche minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski rozmawiał z ministrami ds. rolnictwa Mołdawii, Wielkiej Brytanii i Litwy, a także niemieckich landów – Saksonii, Bawarii i Brandenburgii. Minister spotkał się także z przedstawicielami władz województw: dolnośląskiego, wielkopolskiego oraz kujawsko-pomorskiego.
Podczas wszystkich rozmów bilateralnych były omawiane priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Minister Siekierski zaprosił zagranicznych gości do udziału w Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi w Poznaniu 8-10 maja 2025 r.
Szefowi resortu rolnictwa w trakcie rozmów dwustronnych towarzyszyli dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk oraz zastępca głównego lekarza weterynarii Paweł Meyer.
Podczas spotkania ministra Siekierskiego z minister ds. rolnictwa Brandenburgii towarzyszył mu także sekretarz stanu Jacek Czerniak.
Rozmowy polsko-mołdawskie
Spotkanie ministra Czesława Siekierskiego z minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Republiki Mołdawii Ludmilą Catlabugą odbyło się z inicjatywy strony mołdawskiej. Było to pierwsze spotkanie ministra Siekierskiego z nową minister ds. rolnictwa Mołdawii, która objęła stanowisko w listopadzie 2024 r.
Polska delegacja poinformowała, że nasz kraj jest gotowy udzielić wsparcia na drodze Mołdawii do akcesji do Unii Europejskiej.
– Mołdawia może liczyć na wsparcie eksperckie Polski w zakresie dostosowania rolnictwa do wymogów UE – podkreślił szef polskiego resortu rolnictwa.
Strona mołdawska wyraziła zainteresowanie otrzymaniem dalszego wsparcia ze strony Polski w procesie dostosowania prawa do wymogów UE.
Nasz kraj nie odnotowuje problemów w dostępie do rynku mołdawskiego. Polskie firmy sektora rolno-spożywczego są zainteresowane rynkiem mołdawskim, na który już teraz wysyłamy szeroki asortyment produktów (głównie mięso wieprzowe, sery i twarogi czy mięso i podroby z drobiu).
W okresie od stycznia do października 2024 r. polski eksport do Mołdawii wyniósł 67,2 mln euro. Import z Mołdawii do Polski wyniósł 85,6 mln euro. W roku 2023 polski eksport do Mołdawii przekroczył 71,6 mln euro. Import zaś wyniósł 61,6 mln euro.
– Liczymy na dalszy rozwój handlu rolnego między naszymi krajami – powiedział minister Siekierski.
Minister Catlabuga potwierdziła zainteresowanie intensyfikacją kontaktów handlowych między Mołdawią a Polską.
Po zakończeniu spotkania strony podpisały Memorandum o Porozumieniu między Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi Rzeczypospolitej Polskiej a Ministrem Rolnictwa i Przemysłu Spożywczego Republiki Mołdawii o współpracy w dziedzinie rolnictwa.
– Spotkanie było bardzo ważne dla budowania dobrych relacji handlowych między Polską a Mołdawią. Wszystko przed nami – podsumował rozmowy minister Siekierski.
Rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Saksonii
Podczas rozmowy z ministrem ds. rolnictwa Saksonii minister Siekierski poruszył zagadnienia dotyczące:
- pogodzenia interesów rolników i konsumentów oraz kwestii środowiskowych;
- bieżących wyzwań stojących przez rolnikami w UE, w tym dotyczących Zielonego Ładu, budżetu WPR czy uproszczeń unijnej biurokracji.
Strony polska i saksońska zgodnie stwierdziły, że dla równowagi w rolnictwie i w przyrodzie bardzo ważne jest utrzymanie produkcji zwierzęcej.
Ministrowie ds. rolnictwa Polski i Saksonii wyrazili chęć współpracy w obszarze rolnym, wskazując jednocześnie na długą tradycję tej współpracy oraz potencjał jej rozwoju.
Rozmowy polsko-litewskie
Inicjatorem spotkania ministra Czesława Siekierskiego z ministrem rolnictwa Litwy Ignasem Hofmanasem była strona litewska.
Strony omówiły następujące zagadnienia:
- priorytety polskiej prezydencji w Radzie UE;
- umowa Handlowa UE-Mercosur;
- wyrównanie poziomów płatności bezpośrednich pomiędzy państwami członkowskimi UE;
- wyzwania związane z integracją Ukrainy z UE;
- przyszłość WPR po 2027 r.
– Należy zastanowić się, na ile UE powinna się otwierać na duży napływ towarów spoza Wspólnoty. Dotyczy to produktów zarówno z państw Mercosur, jak i z Ukrainy – stwierdził szef polskiego resortu rolnictwa.
Strona polska wyraziła nadzieję, że Litwa przyłączy się do grupy państw, które będą próbowały zablokować umowę UE z Mercosur. Polska delegacja podkreśliła także, że liczymy na pogłębienie dialogu i współpracy w negocjacjach z Ukrainą ws. jej przyszłego członkostwa w UE.
– Negocjacje Komisji Europejskiej z państw Mercosur były realizowane w ukryciu przed rolnikami i krajami członkowskimi – zauważył minister Siekierski.
Minister Hofmanas poinformował, że z przedstawieniem konkretnego stanowiska wobec umowy UE-Mercosur poczeka do momentu otrzymania informacji od KE, która oceni wpływ zawarcia umowy na państwa członkowskie.
Rozmowy z minister ds. rolnictwa Bawarii
Spotkanie z minister wyżywienia, rolnictwa, leśnictwa i turystyki Bawarii Michaelą Kaniber odbyło się z inicjatywy strony polskiej.
– Po powołaniu nowej Komisji Europejskiej i prezentacji jej programu prac kluczowa jest konstruktywna dyskusja w UE nad największymi wyzwaniami, przed jakimi stoi Wspólnota, i kierunkami jej dalszego rozwoju – podkreślił minister Czesław Siekierski.
Minister Kaniber wyraziła nadzieję na współpracę z Polską przy kształtowaniu nowej WPR po 2027 r., zwłaszcza, że Bawaria i Polska mają podobną strukturę rolnictwa w kwestii wielkości gospodarstw.
Rozmowy polsko-brytyjskie
Spotkanie szefa polskiego resortu rolnictwa z ministrem ds. bezpieczeństwa żywnościowego i spraw wiejskich Wielkiej Brytanii Danielem Zeichnerem odbyło się z inicjatywy strony brytyjskiej.
Strona polska opowiedziała się za jak najlepszymi relacjami na linii Unia Europejska – Wielka Brytania. Podkreśliła, że jest to bardzo potrzebne i ważne w obliczu niestabilnych czasów, w których żyjemy.
– Z zadowoleniem przyjmujemy reset w relacjach UE-UK jako główny priorytet polityki zagranicznej premiera Keira Starmera. Kwestie resetu omawiane będą na najbliższym szczycie unijno-brytyjskim, który zapowiedziany został na wiosnę 2025 r., podczas naszego przewodnictwa w Radzie UE – zapowiedział minister Czesław Siekierski.
Minister Siekierski przedstawił bieżące uwarunkowania międzynarodowe i znaczenie współpracy polsko-brytyjskiej, zwłaszcza w handlu artykułami rolno-spożywczym. Odniósł się do centralnego priorytetu polskiej prezydencji w Radzie UE, którym jest bezpieczeństwo żywnościowe.
Minister Zeichner poinformował, że obecny rząd, którego jest częścią, chce odbudować i utrzymać jak najlepsze relacje z państwami UE.
– Spotkanie miało dużą wartość merytoryczną i jestem przekonany, że przyczyni się do usprawnienia kwestii handlowych pomiędzy naszymi krajami – podsumował rozmowy szef polskiego resortu rolnictwa.
Wielka Brytania jest największym pozaunijnym odbiorcą artykułów rolno-spożywczych z Polski. Wartość eksportu artykułów żywnościowych z Polski do Wielkiej Brytanii w okresie od stycznia do sierpnia 2024 r. wyniosła 2,8 mld EUR (to wzrost o 1 proc. w stosunku do roku 2024).
Rozmowa z minister ds. rolnictwa Brandenburgii
Spotkanie ministra Czesława Siekierskiego z minister rolnictwa i żywności, środowiska i ochrony konsumentów Hanką Mittelstädt zainicjowała strona polska, w związku z wykryciem pryszczycy w Niemczech.
Niemieckie służby weterynaryjne 10 stycznia 2025 r. poinformowały o stwierdzeniu pierwszego od 37 lat przypadku pryszczycy w Niemczech – u trzech wołów domowych, w gospodarstwie prowadzonym hobbystycznie. Gospodarstwo jest zlokalizowane w Brandenburgii, w odległości ok. 70 km od granicy z Polską.
Szef polskiego resortu rolnictwa poprosił stronę brandenburską o omówienie sytuacji w zakresie pryszczycy w Niemczech.
Minister Mittelstädt poinformowała, że podejrzenie drugiego ogniska pryszczycy w Brandenburgii nie potwierdziło się. Wdrożone zostały wszystkie środki zwalczania choroby zakaźnej zwierząt przewidziane w prawodawstwie weterynaryjnym UE. Ognisko zakażeń zostało zduszone w zarodku. Również gospodarstwa rolnicze w Brandenburgii są zobowiązane do zastosowania działań prewencyjnych.
Strona polska zapewniła o naszym pełnym wsparciu i gotowości współpracy w tej kwestii.
– Liczymy na dalszy, niezakłócony przepływ informacji między naszymi państwami, w szczególności o wynikach dochodzenia epidemiologicznego – dodał szef polskiego resortu rolnictwa.
Spotkanie z przedstawicielami władz województw
Targi Zielony Tydzień to nie tylko okazja do promocji polskiego rolnictwa na arenie międzynarodowej, lecz także platforma rozmów o przyszłości rolnictwa w poszczególnych regionach Polski.
Z przedstawicielami władz województw obecnych na polskim stoisku narodowym – dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego oraz wielkopolskiego – minister Siekierski rozmawiał o:
- wsparciu eksportu polskich produktów rolno-spożywczych;
- promocji regionalnych specjałów na rynkach zagranicznych;
- wymianie doświadczeń w zakresie nowoczesnych technologii rolniczych;
- rozwoju zrównoważonego rolnictwa;
- wzmacnianiu roli regionów w kreowaniu polityki rolnej.
Spotkanie w ramach Procesu Berlińskiego
Dyrektor generalny MRiRW Bogusław Wijatyk wziął udział w spotkaniu ministerialnym „Żywność i rolnictwo w Procesie Berlińskim w celu uczynienia systemów rolno-spożywczych zrównoważonymi i przyszłościowymi z myślą o akcesji do UE”. Organizatorem spotkania są Niemcy, w związku z przewodnictwem RFN w Procesie Berlińskim w 2024 r. Proces Berliński to inicjatywa, która wspiera współpracę regionalną Bałkanów Zachodnich, uzupełniając i wzmacniając politykę rozszerzenia Unii Europejskiej.
W Procesie Berlińskim uczestniczy sześciu partnerów z Bałkanów Zachodnich, którzy są kandydatami (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia Północna i Serbia) oraz potencjalnymi kandydatami (Kosowo) do członkostwa w Unii Europejskiej oraz są objęci unijną polityką rozszerzenia.
– Rozszerzenie UE jest jednym z centralnych priorytetów polskiej prezydencji w Radzie UE. Jest to jeden z kluczowych czynników gwarantujących dobre stosunki sąsiedzkie i pokojowe współistnienie narodów na Bałkanach i w Europie. Jesteśmy gotowi wesprzeć procesy mające na celu lepsze przygotowanie państw regionu do członkostwa w UE – powiedział dyrektor Wijatyk.