W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zioła dla zdrowia – finał Ogólnopolskiego Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich

28.11.2024

– Wasza działalności to forma potwierdzenia polskości – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas dzisiejszego uroczystego finału ogólnopolskiego Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. „Zioła dla zdrowia”. Wydarzenie odbyło się w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i było okazją do degustacji konkursowych wyrobów, podziwiania artystycznych występów uczniów z Zespołów Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego oraz udziału w naukowych prelekcjach nt. różnorodnego zastosowania ziół. Pierwsze miejsce w Konkursie zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich Natalin Aktywne Babeczki.

Minister Czesław Siekierski ze zdobywcami pierwszych trzech miejsc (fot. MRiRW)

– Wychowałem się przy Kołach Gospodyń Wiejskich, w atmosferze pracy i poszanowania kultury ludowej. Obecnie, w świecie postępującej globalizacji, wartości i tradycje kultywowane przez Koła Gospodyń Wiejskich dają nam siłę i potwierdzają naszą tożsamość. Z ogromną radością patrzę dzisiaj na rozkwit KGW, które przypominają nam to, co w życiu każdego człowieka jest najważniejsze – powiedział minister Siekierski.

Wsparcie dla KGW

Minister podkreślił również, że resort rolnictwa aktywnie wspiera działalność Kół Gospodyń Wiejskich – w 2025 r. MRiRW przeznaczy na działalność kół prawie 160 mln zł, a rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi w tej sprawie już weszło w życie.

– Przypominam, że w tegorocznej kampanii dopłat dla rolników Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) przewidziała również dopłaty skierowane do Kół Gospodyń Wiejskich. Do jutra można składać wnioski o tzw. bon frekwencyjny. W ramach tego wsparcia każde KGW z gminy, w której frekwencja w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych wyniosła co najmniej 60 proc., jeszcze w tym roku otrzyma wsparcie w wysokości 5 tys. zł. – podkreślił minister Czesław Siekierski.

Cel konkursu

Ideą konkursu jest promowanie wiedzy z zakresu nowoczesnego ziołolecznictwa, kultywowanie regionalnych tradycji związanych z uprawą i wykorzystaniem ziół, promowanie i wspieranie kół gospodyń wiejskich oraz aktywizacja i integracja społeczności na obszarach wiejskich.

Zioła dla Zdrowia

Do finału Konkursu zakwalifikowało się 16 Kół Gospodyń Wiejskich wyłonionych na drodze eliminacji wojewódzkich. Podczas dzisiejszego, ostatniego etapu Konkursu przedstawicielki Kół Gospodyń Wiejskich zaprezentowały efekty pracy nie tylko swojej, lecz także całego lokalnego środowiska – mieszkańców wsi zainteresowanych ziołolecznictwem, dzieci i młodzieży, którzy aktywnie uczestniczyli w całym procesie.

– W czasach, kiedy chemia wdziera się wszędzie – do potraw, lekarstw, ubrań i atmosfery, zanieczyszcza glebę i powietrze – dzisiejsze wydarzenie jest szczególnie ważne. Zioła nadają smak, kolor i aromat potrawom, nalewkom i naparom. W ten sposób oddają nam to co najcenniejsze – samo zdrowie – dodał szef resortu rolnictwa i pogratulował wszystkim uczestniczkom i uczestnikom Konkursu.

Jury przyznało pierwsze miejsce Kołu Gospodyń Wiejskich Natalin Aktywne Babeczki.

Jury konkursowe

W Jury finałowym konkursu zasiadło grono naukowców i fachowców z zakresu zielarstwa:

  • dr n. biol. inż. Małgorzata Gorzel, prof. Akademii Nauk stosowanych Wincentego Pola w Lublinie;
  • dr hab. n. roln. inż. Anna Kiełtyka-Dadasiewicz, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie;
  • prof. dr hab. n. med. Marcin Ożarowski, Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich;
  • prof. dr hab. n. farm. Renata Nowak, Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

O konkursie Zioła dla zdrowia

Konkurs był skierowany do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń osób z terenów wiejskich, których statutowym celem działania jest m.in. pielęgnowanie lokalnych tradycji, rozwój lokalnych społeczności i lokalnej kultury. Zadaniem uczestników konkursu było wyhodowanie zielarskiego ogródka i sporządzenie zielarskich wyrobów – przetworów, herbatek, naparów, nalewek oraz potraw, a następnie sporządzenie sprawozdania z wykonanej pracy – zarówno w formie pisemnej, jak i fotorelacji.

Zdjęcia (31)

{"register":{"columns":[]}}