Zmiany w Działaniu Dobrostan zwierząt PROW od 2021 r.
12.03.2021
Zmiany w Działaniu Dobrostan zwierząt PROW od 2021 r.
W dniu 11 marca 2021 r. została opublikowana nowelizacja rozporządzenia dotycząca działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 – rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach działania „Dobrostan zwierząt” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 (Dz. U. poz. 441).
Do najważniejszych zmian od 2021 r. w zasadach realizacji działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 należą:
- Rozszerzenie zakresu wsparcia o owce
Zakres wsparcia w ramach działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 został rozszerzony o nowy gatunek zwierząt, tj. owce.
Utrzymywanie owiec w polepszonych warunkach, w ramach działania „Dobrostan zwierząt” polega na przestrzeganiu przez rolnika wymogów związanych z zapewnieniem wszystkim grupom technologicznym zwierząt z gatunku owca domowa wielkości powierzchni bytowej
w pomieszczeniach większej o co najmniej 20% względem tej określonej obecnie w przepisach krajowych jako powszechnie obowiązujące. Ponadto, zapewnienie podwyższonych warunków utrzymania tych zwierząt polega także na zapewnieniu im, przez co najmniej 120 dni w sezonie wegetacyjnym wypasu lub dostępu do wybiegu. Wymogi wariantu muszą być spełnione w całym gospodarstwie rolnym (we wszystkich siedzibach stada).
Płatność będzie przyznawana do samic gatunku owca domowa w wieku co najmniej 12 miesięcy. Stawka płatności wynosi 133 zł/szt. rocznie.
Analogicznie, jak w większości pozostałych wariantów działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 rolnik jest zobowiązany do posiadania, opracowanego przy udziale doradcy rolniczego, Planu poprawy dobrostanu zwierząt. Rolnik może ubiegać się o zwrot kosztów transakcyjnych za sporządzenie takiego planu (w roku składania wniosku) w wysokości 15% wypłaconej płatności dobrostanowej w ramach wariantu dotyczącego dobrostanu owiec i nie wyższej niż 1000 zł w ramach pakietu.
- Odstąpienie od całkowitego zakazu utrzymywania loch w systemie jarzmowym
Wprowadzone zostało odstępstwo od całkowitego zakazu utrzymywania loch w systemie jarzmowym. Tym samym dopuszczona została możliwość czasowego utrzymywania loch w systemie jarzmowym jednak nie dłużej niż przez 8 dni w okresie okołoporodowym. Jednocześnie w przypadku, gdy rolnik w planie poprawy dobrostanu zwierząt lub w oświadczeniu składanym w kolejnym roku realizacji działania (zamiast planu poprawy dobrostanu zwierząt – w sytuacji braku istotnych zmian w tym planie) zadeklaruje, że skorzysta z takiego odstępstwa to będzie zobowiązany do prowadzenia na formularzu udostępnionym przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rejestru sposobu utrzymywania loch w okresie okołoporodowym. W rejestrze tym wskazuje się wszystkie lochy, a w odniesieniu do lochy, która była utrzymywana w systemie jarzmowym w okresie okołoporodowym wskazuje się terminy utrzymywania tej lochy w takim systemie. Rolnik będzie zobowiązany dostarczyć ten rejestr kierownikowi biura powiatowego Agencji w terminie od dnia 15 marca do dnia 31 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności w ramach wariantu dotyczącego dobrostanu loch.
- Wprowadzenie degresywności płatności dobrostanowej
W odniesieniu do wariantów dotyczących dobrostanu krów mlecznych wprowadzona została degresywność płatności dobrostanowej. W zależności od liczby krów mlecznych w gospodarstwie płatność dobrostanowa w ramach tych wariantów będzie przyznawana w wysokości:
1) 100% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 1 sztuki do 100 sztuk;
2) 75% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej od 101 sztuk do 150 sztuk;
3) 50% stawki płatności – za każdą sztukę krowy mlecznej powyżej 150 sztuk.
- Określenie terminu na zgłoszenie zmian w przypadku krów w typie użytkowym kombinowanym
Jeżeli rolnik w ramach Pakietu 2. Dobrostan krów utrzymuje w gospodarstwie rolnym krowy typu użytkowego kombinowanego (lub w przypadku wariantu dotyczącego dobrostanu krów mamek - cielęta, jałówki i opasy o masie ciała do 300 kg typu użytkowego kombinowanego), w odniesieniu do których nie został zgłoszony mleczny lub mięsny kierunek ich użytkowania to może, albo zgłosić zmianę typu ich użytkowania na typ użytkowy mleczny lub typ użytkowy mięsny, albo może zgłosić mleczny lub mięsny kierunek ich użytkowania. Zmian należy dokonać w rejestrze zwierząt gospodarskich oznakowanych i siedzib stad tych zwierząt, o którym mowa w przepisach o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt przed upływem 25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich. W przypadku zwierząt nabytych w trakcie okresu realizacji wymogów w ramach poszczególnych wariantów Pakietu 2. Dobrostan krów to zgłoszenie zmiany typu użytkowania na typ użytkowy mleczny lub typ użytkowy mięsny, albo zgłoszenie mlecznego lub mięsnego kierunku użytkowania powinno mieć miejsce w dniu zgłoszenia tego zdarzenia zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt.