Zmiany w interwencji rolnictwo ekologiczne PS WPR od 2024 roku
15.03.2024
W związku z opublikowanymi nowelizacjami rozporządzenia ekologicznego[1], tj.:
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 7 grudnia 2023 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. z 2024 r. poz. 33);
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. w sprawie zmiany rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 346);
- rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 marca 2024 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz. U. poz. 354),
wprowadzone będą następujące zmiany:
- Od 2024 r. rolnicy będą mieli możliwość zastępowania zobowiązań obejmujących TUZ zobowiązaniami obejmującymi uprawy na gruntach ornych lub zobowiązaniami obejmującymi uprawy sadownicze.
W ramach już obowiązujących przepisów rolnicy mają możliwość dowolnego zastępowania zobowiązań obejmujących uprawy na gruntach ornych oraz zobowiązań obejmujących uprawy sadownicze.
Zastąpienie jednego rodzaju zobowiązania innym rodzajem zobowiązania nie skutkuje rozpoczęciem nowego 5-letniego zobowiązania ekologicznego.
- Dotychczas obowiązujący termin dokonywania przez rolników niektórych czynności, określony jako „25 dni od dnia, w którym upływa termin składania wniosków o przyznanie płatności ekologicznych” zastąpiony będzie terminem 31 lipca roku, w którym został złożony wniosek o przyznanie płatności ekologicznych. W tym terminie należy:
- sporządzić plan działalności ekologicznej (w roku złożenia pierwszego wniosku o przyznanie płatności ekologicznych),
- złożyć kopie odpowiednich stron planu działalności ekologicznej jeżeli w danym roku rolnik:
- podejmuje nowe zobowiązanie ekologiczne,
- zastępuje zobowiązanie Małe gospodarstwa zobowiązaniem standardowym (lub odwrotnie),
- zastępuje dotychczas realizowany rodzaj zobowiązania innym rodzajem zobowiązania,
- zmienia plan działalności ekologicznej z powodu przejęcia zobowiązania innego rolnika;
- dokonać nasadzenia nowej uprawy sadowniczej;
- złożyć oświadczenie dotyczące upraw sadowniczych (przy rozpoczęciu uprawy lub zmianie uprawianej rośliny).
- W 2024 r. zwierzęta z grupy jeleniowatych będą uwzględniane przy wyliczaniu obsady zwierząt (wymaganej przy przyznawaniu płatności ekologicznych do powierzchni upraw paszowych, TUZ oraz z tytułu premii za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą), w przypadku gdy nie zostały oznakowane i zarejestrowane w bazie IRZ (co jest dopuszczone przepisami); rolnik będzie zobowiązany do złożenia oświadczenia w sprawie liczby posiadanych zwierząt w terminie 15-21 marca 2025 r. W kolejnych latach uwzględnianie jeleniowatych będzie się odbywało na analogicznych zasadach.
- Od 2024 r. płatności ekologiczne będą przyznawane do ugorów bez produkcji (wykorzystywanych na potrzeby spełnienia normy GAEC 8) wg stawki dla upraw rolniczych po okresie konwersji. Grunt musi pozostawać w systemie rolnictwa ekologicznego.
[1] Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 kwietnia 2023 r. w sprawie szczegółowych warunków i szczegółowego trybu przyznawania i wypłaty płatności ekologicznych w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 (Dz.U. z 2023 r. poz. 791 i 1830 oraz z 2024 r. poz. 33, 346 i 354)