W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zsiadłe mleko z Limanowej

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-02-17 W kategorii Produkty mleczne W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Gęsta zawiesina, z cienką warstwą śmietany na powierzchni.

Kształt:

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.

Rozmiar:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje, np. opakowania 200 g lub 380 g.

Barwa:

Biała z odcieniem lekko kremowym.

Konsystencja:

Gęsta zawiesina, dająca kroić się nożem.

Smak:

Właściwy dla produktów poddanych fermentacji, czysty, lekko kwaśny smak.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Mleko ukwaszone, zwane zsiadłym, jest tradycyjnym polskim napojem fermentowanym, wytwarzanym z surowego mleka krowiego. Początki jego produkcji sięgają odległych czasów, kiedy to produkowane było z mleka od krów z własnego gospodarstwa. „Moja mama hodowała cztery krowy rasy czerwonej i zawsze w domu oprócz mleka było zsiadłe mleko, masło czy twaróg” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcem okolic Limanowej). Surowe mleko, bezpośrednio po wydojeniu krowy, rozlewano głównie do glinianych naczyń i pozostawiano w temperaturze otoczenia do samoczynnego ukwaszenia. Po kilkunastu godzinach, dzięki obecności bakterii, mleko ścinało się. „Najlepiej było, kiedy krowę wydoiło się wieczorem i kiedy noc była ciepła, to już następnego dnia w południe można było skosztować takiego zsiadłego mleka. Takie mleko bardzo dobrze smakowało, kiedy było zestudzone i wtedy było na pochlipę czyli do popicia, jako dodatek do podgrzanych ziemniaków z cebulką i skwarkami” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcem Tymbarku). Kwaśne mleko spożywane było celem orzeźwienia podczas pracy w polu, jak również jako codzienne posiłki. „Zsiadłe mleko używało się do ziemniaków albo mieszało się go z owocami i powstawał taki jogurt. Czasem takie mleko brało się w pole do picia” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcem okolic Limanowej). Doskonały specyficzny smak to nie jedyna zaleta zsiadłego mleka. Posiada ono bowiem właściwości zdrowotne i odżywcze. Stanowi bogate źródło wapnia i zawiera dużą ilość witamin, m.in. A, B, K, a co najważniejsze ma bardzo korzystny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Z racji wielu zalet, mleko zsiadłe powróciło znowu na stoły mieszkańców okolic Limanowej i Tymbarku i jest bardzo chętnie spożywane przez tamtejszą ludność.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:18 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:18 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}