Brexit
W związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z UE i zakończeniem z dniem 31/12/2020 r. okresu przejściowego w stosunkach pomiędzy Polską, a Wielką Brytanią nie stosuje się prawa europejskiego, a Wielka Brytania traktowana jest jako państwo trzecie. Z tych względów nie stosujemy od 01/01/2021 r. Rozporządzenia Rady (WE) nr 2201/2003 z dnia 27.11.2003 r. dotyczącego jurysdykcji oraz uznawania i wykonywania orzeczeń w sprawach małżeńskich oraz w sprawach dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej, uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1347/2000.
W zakresie spraw dotyczących odpowiedzialności rodzicielskiej zastosowanie znajdzie natomiast Konwencja o jurysdykcji, prawie właściwym, uznawaniu, wykonaniu i współpracy w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej i środków ochrony dzieci sporządzona w Hadze dnia 19 października 1996 roku.
Ma ona zastosowanie do:
- ustalenia państwa, którego władze są właściwe do podejmowania środków skierowanych na ochronę osoby lub własności dziecka;
- ustalenia, które prawo jest właściwe i ma być stosowane przez takie władze w wykonywaniu ich jurysdykcji;
- ustalenia prawa właściwego w zakresie odpowiedzialności rodzicielskiej;
- zapewnienia uznawania i stosowania takich środków ochrony we wszystkich umawiających się państwach;
- ustalenia takiej współpracy między władzami umawiających się państw, jakie mogą być niezbędne do osiągnięcia celów Konwencji.
Konwencja dotycząca cywilnych aspektów uprowadzenia dziecka za granicę, sporządzona w Hadze dnia 25 października 1980 r. ma nadal zastosowanie do zapewnienia niezwłocznego powrotu dzieci bezprawnie uprowadzonych lub zatrzymanych w jednym z umawiających się Państw oraz zapewnienia poszanowania praw do opieki i odwiedzin określonych przez ustawodawstwo jednego państwa w innych umawiających się państwach.
Dodatkowo wg. stanu na dzień 21.01.2021 r. Zjednoczone Królestwo nie stosuje Konwencji o jurysdykcji i uznawaniu oraz wykonywaniu orzeczeń sądowych w sprawach cywilnych i handlowych, podpisanej w Lugano dnia 30 października 2007 r., natomiast jest związane postanowieniami szczegółowych konwencji haskich w sprawach rodzinnych, z których część przewiduje mechanizm uznawania i wykonywania orzeczeń, np. w sprawach alimentacyjnych, dla których zastosowanie znajduje Konwencja o Międzynarodowym Dochodzeniu Alimentów na rzecz dzieci i innych członków rodziny sporządzona dnia 27 listopada 2007 r. [szczegółowe informacje pod adresem: https://www.hcch.net/en/newsarchive/details/?varevent=778]
Informacje dotyczące stanu związania Zjednoczonego Królestwa konwencjami haskimi oraz złożone do nich zastrzeżenia są umieszczone na stronie Haskiej Konferencji prawa Prywatnego Międzynarodowego pod adresem: https://www.hcch.net/en/states/hcch-members/details1/?sid=75
Jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z informacjami zawartymi na poniżej wskazanych stronach internetowych dotyczących BREXITu [dostęp po kliknięciu w nazwę]. Znajdą tutaj Państwo sekcje najczęściej zadawanych pytań wraz z odpowiedziami odnośnie postępowań rodzinnych, w tym również w przedmiocie zakresu obowiązywania przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Nie zabrakło również informacji dotyczących pobytu, zatrudnienia czy edukacji.