ZADANIA I TRYB PRZESYŁANIA WNIOSKÓW
Głównym zadaniem Wydziału wynikającym z wymienionych w zakładce SPRAWY ALIMENTACYJNE aktów prawnych jest uczestnictwo w przekazywaniu wniosków i korespondencji pochodzących od zagranicznych organów centralnych (gdy wierzyciel ma miejsce zamieszkania za granicą) i przesyłanie ich do właściwych organów na terytorium w Polsce (zgodnie właściwością miejscową na podstawie aktualnego bądź ostatniego znanego miejsca zamieszkania osoby zobowiązanej do alimentacji w Polsce).
Szczegółowe zadania organu centralnego zostały wskazane w art. 51 Rozporządzenia 4/2009 oraz w art. 6 Konwencji haskiej. Zapoznać się z ww. aktami prawnymi można w zakładce BAZA WIEDZY po wyborze sekcji AKTY PRAWNE.
Wierzyciel alimentacyjny przebywający za granicą zgodnie z treścią art. Art. 55 Rozporządzenia 4/2009 nie ma obowiązku korzystania z pośrednictwa organu centralnego państwa jego zamieszkania. Może on od razu przesłać wniosek do właściwego polskiego sądu lub organu egzekucyjnego, spełniając wymagania formalne przewidziane w Rozdziałach IV i VI Rozporządzenia oraz kodeksu postępowania cywilnego.
Gdy wierzyciel ma zaś miejsce zamieszkania w Polsce, a dłużnik za granicą, właściwym organem centralnym po stronie polskiej pozostaje sąd okręgowy (najbliższy ze względu na miejsce zamieszkania osoby uprawnionej do alimentacji).
Sąd Okręgowy pośredniczy w przekazywaniu wszelkiej korespondencji między wierzycielem a stroną zagraniczną. Udzieli także z pewnością kompleksowej informacji i pomocy w prawidłowym przygotowaniu wymaganych dokumentów.
Wierzyciel alimentacyjny ma możliwość wnioskowania, za pośrednictwem ww. sądu o przyznanie pomocy prawnej na terytorium państwa obcego, w tym ustanowienie pełnomocnika z urzędu. Wskazujemy, że Sąd Okręgowy jako organ centralny wszelkie działania będzie podejmował na wyraźny wniosek, nie zaś z urzędu. Organ zagraniczny, po zapoznaniu się z otrzymaną dokumentacją, przekazaną przez właściwy sąd, w szczególności po sprawdzeniu, czy zostały spełnione wszystkie wymogi formalne, przekaże potwierdzenie wpływu wniosku tym samym ustosunkowując się co do dalszych czynności w sprawie.
Lista sądów okręgowych wraz z danymi teleadresowymi, a także strona, za pośrednictwem której możliwe jest wygenerowanie wniosku o pomoc prawną (w przedmiocie m.in. uzyskania pełnomocnika, zwolnienia z ponoszenia kosztów tłumaczeń), znajdują się poniżej.
Materiały
Lista Sądów Okręgowych pełniących funkcję organu centralnego po stronie polskiej (stan na maj 2024 r.)Lista_Sądów_Okręgowych_pełniących_funkcję_organu_centralnego_po_stronie_polskiej_(stan_na_maj_2024_r).pdf 0.19MB WNIOSEK O POMOC PRAWNĄ
- Ostatnia modyfikacja:
- 06.05.2024 12:04 Piotr Tomaszkiewicz
- Pierwsza publikacja:
- 11.07.2019 09:05 Monika Bieniek-Ciarcińska