W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy

20.01.2020

Sto lat temu, 20 stycznia 1920 roku Bydgoszcz oficjalnie stała się polskim miastem po 148 latach zaboru pruskiego. Dzisiaj, przez cały dzień, w Mieście nad Brdą trwają uroczystości rocznicowe.

100-lecie powrotu Bydgoszczy do Macierzy

W 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy w sposób szczególny pamiętamy o bohaterach tamtych dni. Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, jeszcze przed rozpoczęciem dzisiejszych uroczystości rocznicowych, złożył kwiaty na grobach Bohaterów Bydgoskiej Niepodległości: Jana Biziela, Jana Maciaszka i Bernarda Śliwińskiego.

Jednym z głównych punktów programu obchodów było odsłonięcie, z inicjatywy marszałka Piotra Całbeckiego, czterech tablic pamiątkowych poświęconych Ojcom Niepodległości: Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu, Generałowi Józefowi Hallerowi i Wojciechowi Korfantemu. Czwarta z tablic, dedykowana Wojciechowi Korfantemu, zawisła na ścianie gmachu urzędu wojewódzkiego, ówczesnej siedzibie Rejencji Bydgoskiej. To tutaj 4 stycznia 1919 roku Wojciech Korfanty prowadził rozmowy na temat losów całej Rejencji po Powstaniu Wielkopolskim.

- Stoimy przed tablicą ku czci Wojciecha Korfantego, jednego z ojców naszej niepodległości, legendarnego orędownika sprawy polskiej w Wielkopolsce i na Śląsku. Zaznaczył on swój udział również tu, w tym budynku, wówczas Rejencji Bydgoskiej, prowadząc w styczniu 1919 roku rokowania z Niemcami na temat przyszłości tych ziem – mówił podczas uroczystości odsłonięcia wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

- Szczególny to zaszczyt gościć dziś pana Bronisława Korfantego, wnuka Jana Korfantego – brata Wojciecha. Witamy serdecznie w Bydgoszczy – dodał wojewoda.

Dalszą część uroczystości odbyła się w Sali konferencyjnej im. Bydgoskiego Marca 1981 roku.

Po przywitaniu i odśpiewaniu Hymnu Polski odbyła się ceremonia odznaczenia Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości osób, które poprzez pełnienie nienagannej służby publicznej – cywilnej lub wojskowej, walkę o niepodległość oraz działalność na rzecz przemian demokratycznych, aktywną działalność zawodową i społeczną, twórczość literacką i artystyczną – przyczyniły się do odzyskania lub umacniania suwerenności Rzeczypospolitej Polskiej, w tym w szczególności budowania wspólnoty obywatelskiej Polaków i poczucia tożsamości narodowej, rozwoju nauki, rozsławiania dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej poprzez kulturę i sztukę, rozwoju społecznego i umacniania więzi z Polakami za granicą oraz budowania dobrobytu gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  Pana Andrzeja Dudy na wniosek Wojewody Kujawsko-Pomorskiego za zasługi dla Niepodległej Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości odznaczeni zostali: Aleksander Grzybek, Roman Kotzbach, Marek Klimek, Bogumił Nowicki, Zbigniew Pluciński i Albin Zieliński.

Setna rocznica powrotu Bydgoszczy do Macierzy była również okazją do wyróżnienia osób zasłużonych dla Miasta specjalnym, okolicznościowym Medalem Wojewody Kujawsko-Pomorskiego. Medale, przyznane za szczególne zasługi w działalności społecznej, w 100. rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, otrzymali: Mariola Ciesielska, Anna Leszczyńska, Kamila Muszyńska, Teresa Misiewicz, Marek Bieliński i Maciej Różycki.

- Gratuluję wszystkim odznaczonym przez Prezydenta Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości. To niezwykłe odznaczenie, które podkreśla zasługi dla naszej Ojczyzny i za to zaangażowanie Państwu serdecznie dziękuję – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Głos zabrała również poseł Ewa Kozanecka.

- To dla mnie ogromny zaszczyt, że mogłam wraz z panem wojewodą i panem marszałkiem wręczać te wspaniałe odznaczenia. Nie mogę sobie wyobrazić bardziej doniosłej chwili uczczenia waszych zasług dla naszej ukochanej Ojczyzny. To również dzięki Wam mamy wolną, niepodległą Polskę i możemy cieszyć się i żyć w naszym wolnym i demokratycznym kraju – powiedziała.

Drogę wielkiego Polaka przypomniał Bronisław Korfanty, wnuka Jana Korfantego, który był bratem przywódcy trzeciego powstania śląskiego.

- Droga Wojciecha Korfantego nie była usłana różami. Trzeba było wielkiej odwagi by wówczas opowiedzieć się po stronie polskiej. Z tego powodu był prześladowany, wielokrotnie zatrzymywany, więziony. Także w czasach sanacji był mocno szykanowany przez ówczesne władze. Także władze komunistyczne nie oszczędziły pamięci o nieżyjącym już Korfantym. Dlatego cieszę się z tej pięknej uroczystości i z tego, że pamięć o tym wielkim Polaku nie umarła – mówił.

Na zakończenie swojego przemówienia Bronisław Korfanty wraz z Dyrektorem Regionu Sieci Poczty Polskiej S.A. w Bydgoszczy Karolem Górskim i Prezesem Zarządu POSTDATA S.A. Lechem Grzywaczem wręczył Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu Mikołajowi Bogdanowiczowi dwie, oprawione okolicznościowe kartki pocztowe wydane z okazji 100 rocznicy powrotu Bydgoszczy i Torunia do wolnej Polski.

Uroczystości 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy w Urzędzie Wojewódzkim zakończyły się wykładem doktora Marka Szymaniaka, kierownika Działu Naukowego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który przedstawił rys historyczny na temat okoliczności powrotu Bydgoszczy w granice odrodzonej Rzeczypospolitej.

Na zakończenie dzisiejszych oficjalnych obchodów na płycie Starego Rynku odbyły się uroczystości patriotyczne z ceremoniałem wojskowym. Zwracając się do mieszkańców miasta wojewoda Mikołaj Bogdanowicz powiedział:

- Stojąc na płycie Starego Rynku, nieopodal miejsca, gdzie stał kościół pojezuicki, nie sposób nie wspomnieć ludzi wielce zasłużonych dla Bydgoszczy. W sobotę towarzyszyłem Panu Premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który złożył kwiaty pod pomnikiem prezydenta Leona Barciszewskiego. Dziś pochyliłem się nad symboliczną mogiłą Bernarda Śliwińskiego, który 20 stycznia na czele 6. Pułku Wielkopolskiego wjechał do miasta, a dwa lata później został jego prezydentem. Na Cmentarzu Nowofarnym oddałem hołd Janowi Bizielowi i Janowi Maciaszkowi, ojcom polskiej Bydgoszczy. Na fasadzie urzędu wojewódzkiego odsłoniliśmy z kolei tablicę pamiątkową ku czci Wojciecha Korfantego, gorącego orędownika sprawy polskiej na Śląsku i na naszych, kujawsko-pomorskich ziemiach. Podobne tablice od dziś mają w Bydgoszczy Józef Piłsudski, Roman Dmowski, Józef Haller, a już pojutrze zostanie odsłonięta tablica ku czci Józefa Dowbor-Muśnickiego. Pamiętamy i przypominamy. Tworzymy symbole. Bo bez pamięci o przodkach nie można budować dnia dzisiejszego i jutra miasta – podsumował przedstawiciel rządu w województwie.

Zdjęcia (26)

{"register":{"columns":[]}}