Ewakuacja ludności
Ustawa przewiduje, że wójt, burmistrz lub prezydent miasta oraz starosta będą opracowywali wkłady do wojewódzkich planów ewakuacji (przemieszczenia ludności do miejsc bezpiecznych). Natomiast, wojewodowie będą opracowywali plany ewakuacji odpowiednio na obszarze województwa. Będą one stanowiły załącznik funkcjonalny do planów zarządzania kryzysowego sporządzanych przez wojewodów. Natomiast Rządowe Centrum Bezpieczeństwa opracowywać będzie krajowy plan ewakuacji, który ma być przygotowywany na podstawie wojewódzkich planów ewakuacji ludności.
Plany ewakuacji ludności będą obejmowały zagadnienia przemieszczenia ludności z miejsca zagrożonego i przyjęcia jej w miejscu bezpiecznym, w czasie wojny i w przypadku wystąpienia klęski żywiołowej. Mają one zawierać:
- liczbę osób przewidzianych do ewakuacji na danym obszarze;
- wykaz infrastruktury transportowej lądowej, wodnej i powietrznej do wykorzystania podczas ewakuacji;
- wykaz miejsc zakwaterowania przygotowanych na potrzeby przyjęcia ludności w miejscach ewakuacji;
- wykaz sił i środków transportowych niezbędnych do przeprowadzenia ewakuacji na danym obszarze;
- wykaz sił i środków niezbędnych do zabezpieczenia procesu ewakuacji oraz ochrony pozostawionego mienia;
- wykaz osób funkcyjnych odpowiedzialnych za koordynację i wsparcie działań związanych z przeprowadzeniem ewakuacji na danym obszarze;
- sposób powiadamiania ludności o ewakuacji.
Prezes Rady Ministrów na wniosek ministra właściwego do spraw wewnętrznych, uzgodniony z ministrem obrony narodowej, w drodze zarządzenia będzie powoływał pełnomocnika rządu ds. systemu bezpiecznej łączności państwowej i określał jego szczegółowy zakres działania.