W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

103. rocznica wyzwolenia Żnina

11.01.2022

11 stycznia 1919 r. nastąpiło ostateczne wyzwolenie Żnina. Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz uczestniczył dziś w uroczystościach z okazji 103. rocznicy tego wydarzenia. - Łączy nas duma, pamięć i wdzięczność dla Powstańców Wielkopolskich, bo jak głosi powstańcze epitafium: „Nikt im iść nie kazał, poszli bo wiedzieli, za co idą walczyć, komu spłacać dług” – mówił podczas obchodów wojewoda.

Wojewoda podczas uroczystości z okazji 103. rocznicy wyzwolenia Żnina

Uroczystości rozpoczęły się od ceremonii nadania imienia ppor. Tadeusza Lerchenfelda wiaduktowi przy drodze powiatowej relacji Żnin – Janowiec Wielkopolski. Burmistrz Żnina Robert Luchowski przypomniał, że to miejsce historyczne – trasa marszu Powstańców Wielkopolskich. Podczas ceremonii obecni byli również potomkowie i rodzina ppor. Lerchenfelda, który odegrał jedną z wiodących ról w walkach o Żnin.

Następnie, w miejscu walk prowadzonych 1 stycznia 1919 r. nad brzegiem rzeki Gąsawka w Żninie odsłonięta została Aleja Powstania Wielkopolskiego. Aleja biegnie od ul. 700-lecia do mostu na rzece Gąsawce – ul. Św. Floriana. Aleja powstała z inicjatywy Prezesa Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 Pana Jacka Pietraszko.

Dalsza część obchodów odbywała się przy grobie Powstańców Wielkopolskich na cmentarzu parafialnym przy ul. 700-lecia w Żninie. Tam wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wraz z uczestnikami uroczystości złożyli kwiaty. Przedstawiciel rządu w województwie akcentował, że Żnin odegrał bardzo ważną rolę mapie powstańczych batalii.

Miasto leżące na przesmyku między dwoma jeziorami miało istotne znaczenie strategiczne i było obsadzone przez silny garnizon niemiecki. Nic dziwnego, że walki o Żnin miały dramatyczny przebieg. Powstańcy zdobywali je dwukrotnie. Po raz pierwszy biało-czerwona załopotała nad miastem 1 stycznia 1919 roku. Jednak niemieckie oddziały nękały atakami polską załogę. Musiała się ona wycofać i 10 stycznia Grenzschutz wrócił do Żnina. Na szczęście na krótko, bo już 11 stycznia nastąpiło skoordynowane polskie uderzenie na Żnin i miasto powróciło do Polski

– powiedział.

Świętując Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego chylimy głowy przed bohaterstwem i ofiarą jego uczestników, szczególnie poległych w boju

– mówił wojewoda

Ostatnim punktem obchodów było złożenie kwiatów na grobie Powstańca Wielkopolskiego Józefa Kwiatkowskiego na cmentarzu w Wenecji.

Cześć i chwała bohaterom! Cześć i chwała Powstańcom Wielkopolskim!

Zdjęcia (8)

{"register":{"columns":[]}}